Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

EÚ dá 217 miliónov eur na cezhraničné energetické projekty, dva sa týkajú aj SR

V rámci programu financovania takzvaného Nástroja na prepájanie Európy (CEF) bolo vybraných 15 projektov najmä zo strednej a juhovýchodnej Európy. Z toho deväť sa týka odvetvia zemného plynu (finančná pomoc vo výške 207 miliónov eur) a šesť energetiky (10 miliónov eur).

Dva z projektov sa týkajú aj Slovenska. Jeden súvisí s elektrickým prepojením medzi Maďarskom a Slovenskom, Gönyü -Gabčíkovo, druhým je projekt spoločného záujmu, rovnako maďarsko-slovenské prepojenie medzi obcou Sajóivánka a Rimavskou Sobotou. Žiadateľom pri oboch projektoch je Slovenska elektrizačná prenosová sústava.

Európska komisia (EK) uviedla, že vybrané projekty zvýšia energetickú bezpečnosť a pomôžu ukončiť izoláciu niektorých členských štátov od celoeurópskej energetickej siete. Zároveň prispejú k dobudovaniu európskeho trhu s energiami a integrácii obnoviteľných zdrojov energie do elektrickej rozvodnej siete.

Eurokomisár pre oblasť klímy a energetiku Miguel Arias Caňete upozornil, že EÚ sa pri výbere projektov zamerala na regióny v Európe, ktoré to najviac potrebujú.

„S týmto financovaním pomôžeme zaistiť bezpečné dodávky energie a plne integrovať európsky trh s energiou tým, že poprepájame siete v celej Európe,“ skonštatoval Caňete s tým, že je nevyhnutné podporovať modernizáciu európskych energetických sietí, aby žiadna krajina EÚ už nebola izolovaná od európskeho trhu s energiou.

Podľa jeho slov moderné energetické siete majú zásadný význam pre zabezpečenie efektívneho využívania našich energetických zdrojov a sú rozhodujúcim faktorom pre dosiahnutie cieľov EÚ v oblasti klímy.

V odvetví zemného plynu dotácie zahŕňajú okrem iného modernizáciu bulharskej prenosovej sústavy plynu, ktorá zlepší prepravu tejto suroviny do Grécka, Rumunska, Macedónska a Turecka. Financovanie bude pridelené na projekt Midcat, ktorý má odstrániť problémové miesta v infraštruktúre medzi Pyrenejským polostrovom a Francúzskom a zaistiť dodávky plynu z Alžírska a španielskych LNG terminálov so zvyškom Európy.

EÚ finančne podporí aj prepájanie plynárenských sietí medzi Rumunskom, Bulharskom, Rakúskom a Maďarskom. Tento krok má umožniť prúdenie plynu z oblasti Kaspického mora a ďalších potenciálnych zdrojov, vrátane LNG, do regiónu strednej Európy.

V oblasti elektrického prepájania pôjdu financie z CEF na štúdie v oblasti životného prostredia a projekty na elektrické prepojenie Nemecka s Dánskom, čo umožní dostať elektrinu zo severských krajín do strednej Európy.

Návrh Európskej komisie pre výber týchto projektov bol podporený Koordinačným výborom CEF, ktorý sa skladá zo zástupcov všetkých členských štátov EÚ.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.