Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. októbra 2013 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

EÚ: 250 projektov z oblasti energetickej infraštruktúry má nárok na 5,85 mld eur

Ide o „projekty spoločného záujmu“ (PCI), ktoré budú profitovať zo zrýchlených postupov udeľovania licencií a zo zlepšených regulačných podmienok. Zároveň budú mať prístup k finančnej podpore z Nástroja na prepojenie Európy, v rámci ktorého je vyčlenená suma 5,85 miliardy eur na transeurópske energetické projekty v oblasti infraštruktúry na obdobie 2014 – 2020.

Zaradenie na tento zoznam umožní rýchlejšiu realizáciu projektov a zvýši ich atraktivitu v očiach investorov. Realizácia týchto projektov pomôže členským štátom pri integrácii ich trhov s energetikou, umožní im diverzifikovať energetické zdroje a pomôže ukončiť energetickú izoláciu niektorých členských štátov.

Zároveň to umožní energetickým sústavám prijímať väčšie množstvá obnoviteľných zdrojov, čím následne pomôže znižovať objem emisií CO2.

„Musíme sa postarať o to, aby sa naše obmedzené prostriedky využívali rozumne a aby sa peniaze EÚ použili tam, kde budú najväčším prínosom pre európskych spotrebiteľov. S týmto zoznamom infraštruktúrnych projektov v oblasti energetiky a s prínosmi, ktoré z nich vyplývajú, by sme zároveň radi prilákali ďalších investorov,“ zdôraznil Oettinger.

Ním vypracovaný zoznam zahŕňa až 140 projektov z oblasti prenosu a skladovania elektrickej energie, asi 100 projektov z oblasti prepravy a skladovania plynu a skvapalneného zemného plynu a niekoľko ropovodov a projektov inteligentných sústav.

Slovensko umiestnilo na zoznam sedem projektov. Štyri sa týkajú energetických prepojení medzi maďarskými a slovenskými obcami, jeden poľsko-slovenského prepojenia, zaradený je tam aj projekt ropovodu medzi Schwechatom a Bratislavou, ako aj rekonštrukcia a nárast kapacity sústavy ropovodov Janaf-Adria spájajúcich Chorvátsko, Maďarsko a Slovensko.

Tieto projekty budú profitovať z množstva výhod, napríklad zo zrýchlených procedúr plánovania a udeľovania povolení, menšej byrokratickej záťaže, keď len jeden vnútroštátny orgán bude slúžiť ako miesto jednotného kontaktu pre postupy udeľovania povolení, nižších administratívnych nákladov pre navrhovateľov projektov, vyššej transparentnosti a tiež vyššej príťažlivosti pre investorov vďaka posilnenému regulačnému rámcu, kde budú náklady pridelené krajinám, ktoré budú mať najväčší prospech z realizácie projektu.

Projekty budú mať možnosť získať finančnú pomoc v rámci Nástroja na prepojenie Európy. To bude zohrávať kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní potrebného súkromného a verejného financovania, pričom financovanie sa môže uskutočniť možno už v roku 2014.

Na to, aby mohol byť projekt zaradený do zoznamu, musel mať výrazný prínos minimálne pre dva členské štáty; musel prispieť k integrácii trhu a prehĺbeniu hospodárskej súťaže; musel posilniť bezpečnosť dodávok a znižovať emisie CO2.

Komisia bude pozorne monitorovať realizáciu opatrení na udeľovanie povolení a rovnako aj výstavbu týchto projektov. Zoznam projektov spoločného záujmu sa bude aktualizovať každé dva roky.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.