Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterny park 2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ DeaPeaJay (licencia Creative Commons)
7. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Estónsko škrtá podporu obnoviteľným zdrojom

Estónska vláda chce znížiť dotácie pre obnoviteľné zdroje energie. Dôvodom sú príliš vysoké ceny za elektrinu pre spotrebiteľov, informuje Bloomberg.

Výkupné ceny pre elektrinu z OZE sa majú znížiť až o 50 %. Minister hospodárstva Juhan Parts chce zákon predložiť v priebehu mesiaca. Návrh ministerstvo vypracuje na základe štúdie, ktorú v blízkej budúcnosti predstaví Rada pre hospodársku súťaž.

Štedré dotácie existujú v Estónsku od roku 2007. Parlament vtedy schválil navýšenie výkupných cien o 42 % na obdobie dvanástich rokov. Za 1 kWh elektriny dostávajú výrobcovia 9,48 centov. Štát bol zároveň povinný ročne odkúpiť 200 GWh a neskôr až 400 GWh elektriny z OZE.

V roku 2006 obnoviteľné zdroje pokrývali len 1,4 % spotreby elektriny, dnes je to 5,1 %.

Cena elektriny z obnoviteľných zdrojov sa kalkuluje na základe predpokladanej výšky dotácie. V roku 2010 tak spotrebitelia platia viac než dvojnásobok, ako platili rok pred tým.

Vysoký záujem investorov potvrdil aj Elering – operátor estónskej elektrizačnej prenosovej sústavy. Spoločnosť v súčasnosti eviduje žiadosti o výstavbu veterných parkov s celkovým inštalovaným výkonom 4 tis. MW. Je to viac ako dvojnásobok toho, koľko výkonu z OZE je prenosová sústava schopná zapojiť bez toho, aby došlo k ohrozeniu jej stabilného fungovania, uzatvára Bloomberg.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.