Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

EPH ukončí dovoz uhlia z Nemecka do Česka

„Koncom roka bude export do ČR ukončený. Pre rok 2016 neplánujeme žiadny vývoz uhlia do ČR z nemeckých baní,“ uviedol Častvaj. Uhlie z Mibragu sa podľa neho nespaľuje v kondenzačných elektrárňach, iba v teplárňach. „Nepredáva sa tretím stranám,“ dodal. Uhlie z nemeckých baní smerovalo v rámci holdingu do Elektrárne Opatovice a do United Energy Komořany.

Na doterajší vývoz východonemeckého uhlia poukazuje Združenie Zelená liga, ktorá zastrešuje viac než sto lokálnych ekologických organizácií na území bývalej Nemeckej demokratickej republiky. Kritizuje predovšetkým ťažbu v bani Schleenhain neďaleko Lipska. Podľa združenia malo byť uhlie z bane určené výhradne pre potreby neďalekej elektrárne Lippendorf, približne desatina produkcie ale mieri na export. Ku kritike sa pripojil saský krajinský poslanec za zelených Georg Lippold. České a nemecké štatistiky podľa neho ukazujú, že vlani skupina Mibrag vyviezla do Česka 1,4 milióna ton energetického uhlia, ktoré sa využilo v českých elektrárňach a teplárňach.

EPH odmietol obavy nemeckých ekológov, že by sa vývoz hnedého uhlia mohol v nasledujúcich rokoch rozšíriť a to z hnedouhoľných baní v Lužici, o ktorých prevzatie od švédskeho koncernu Vattenfall sa zaujímajú spoločnosti EPH a ČEZ. „Čo sa týka nášho záujmu o uhoľné aktíva Vattenfallu, môžeme vylúčiť, že by sme počítali s vývozom hnedého uhlia do ČR,“ uviedol Častvaj.

Najväčšími akcionármi holdingu EPH sú Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, spoločne vlastnia dve tretiny akcií. Zvyšok patrí skupine J&T. Do holdingu EPH patrí 40 podnikov z Česka, Slovenska, Nemecka a Poľska, ktoré pôsobia v ťažbe uhlia, výrobe elektriny a tepla, distribúcii tepla a obchodu s elektrinou a plynom.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.