Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Podzemný zásobník - Foto: Nafta
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: EPH
4. septembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

EPH sa stal siedmym najväčším výrobcom elektriny v Európe

Konsolidované tržby Energetického a průmyslového holdingu (EPH) dosiahli vlani čiastku 4,93 miliardy eur (oproti 4,57 mld. v roku 2015), konsolidovaný ukazateľ Adjusted EBITDA činil 1,73 mld. eur (oproti porovnateľnému ukazateľu za rok 2015 vo výške 1,64 mld. eur). „Celkový ukazovateľ konsolidovaného čistého zadĺženia bol na úrovni 2,5-násobku EBITDA, čo je vzhľadom na štruktúru aktív skupiny veľmi konzervatívna hodnota a EPH tak patrí medzi najmenej zadĺžené energetické skupiny v Európe,“ uviedla spoločnosť vo svojom prehlásení.

Zisk EPH za minulý rok dosiahol výšku 800 miliónov eur, čo bolo o 38 miliónov eur menej než v roku 2015.

EPH dodala, že tieto finančné výsledky nezobrazujú nové akvizície pod spoločnou kontrolou, ktoré sa podľa medzinárodných účtovných štandardov IFRS nepremietajú do týchto konsolidovaných údajov. Ide o podiely v spoločnostiach LEAG Holding a Slovak Power Holding, ktorá ovláda Slovenské elektrárne.

Tržby Slovenských elektrární vlani dosiahli 2,126 miliardy eur. EBITDA bola na úrovni 376 miliónov eur a čistý príjem (zisk po zdanení) dosiahol necelých 117 miliónov eur.

Plyn, teplo, elektrina

Pokiaľ ide o prevádzkové ukazatele, spoločnosti zo skupiny EPH v roku 2016 prepravili cez 60 miliárd metrov kubických zemného plynu a distribuovali takmer 5 miliárd m3 plynu. Zároveň distribuovali necelých 6 TWh elektrickej energie, dodali viac než 23 petajoulou tepla a prakticky na 100 % využili svoje kapacity skladovania zemného plynu v objeme 41 TWh. Koncom apríla 2017 spoločnosť NAFTA podpísala zmluvu s francúzskou firmou GDF o odkúpení 30-percentného podielu v POZAGAS-e, ktorý tiež prevádzkuje podzemné zásobníky plynu. Kombinovaný priamy a nepriamy podiel skupiny EPH v POZAGAS-e sa tak zvýšil na takmer 43 %.

Firmy, ktoré sú aktuálne pod manažérskou kontrolou EPH, minulý rok vyrobili rok až 101 TWh elektrickej energie, čím sa Energetický a průmyslový holding dostal na siedme miesto rebríčka najväčších európskych výrobcov elektriny.

Výrobný segment predstavuje najmä investície do aktív, ktoré produkujú elektrinu kombinovanou výrobou a ide o trh, kde už bol zavedený kapacitný trh alebo sa jeho implementácia očakáva. Ide najmä o investície do talianskych firiem EP Produzione a Ergosud, Slovenských elektární vrátane dcérskych firiem a tiež britskej spoločnosťi Eggborough Holdco a jej dcérskej spoločnosti EPL.

Okrem toho EPH kúpil firmu Budapesti Erömü, ktorá prevádzkuje tri kogeneračné elektrárne, dodáva teplo do hlavného mesta Maďarska a zarába tiež na poskytovaní podporných služieb a výrobe kombinovanej výrobe elektriny.

Holding okrem toho vlastní a prevádzkuje tri solárne elektrárne, má menšinový podiel v ďalších fotovoltických zdrojoch a väčšinu v českej veternej elektrárni Pchery. Zaoberá sa ale tiež projektami dvoch nových veterných parkov. Na Slovensku tiež prevádzkuje dve solárne elektrárne (projekty Triskata a Arisun) a bioplynovú stanicu v obci Bošany. Okrem toho vlastní viacero uhoľných elektrární v Nemecku.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.