Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

EPH rokuje o získaní celého podielu zahraničných akcionárov v SPP

„Rokovania sa už v súčasnosti naozaj týkajú celých 49 percent. Mohli by sme hľadať rôzne cesty, ako súhlas štátu obísť, ale to nechceme ani my, ani zahraniční akcionári,“ opísal Křetínský, ktorý holding vlastní spolu s J&T a PPF Petra Kellnera. Potrebný súhlas štátu sa dá obísť, pokiaľ by zahraniční akcionári predávali menší ako štvrtinový podiel v SPP.

Po odkúpení sa EPH manažérskej kontroly, ktorá v súčasnosti pripadá zahraničným investorom, vzdať nechcú. Premiér Robert Fico (Smer-SD) však tvrdí, že keď je štát väčšinovým akcionárom v podniku, mal by mať takúto kontrolu práve on. „Manažérska kontrola je dnes v rukách Slovak Gas Holdingu a jej strata by jeho hodnotu, respektíve hodnotu 49-% podielu v SPP, dramaticky znížila,“ dodal pre denník Křetínský. Zahraniční akcionári si podľa jeho slov za manažérsku kontrolu zaplatili a bola pre nich podmienkou privatizácie.

„Pre vládu je oveľa výhodnejšie transakciu neblokovať a rokovať s nami o zlepšení postavenia a ďalšom rozvoji SPP,“ dodal Křetínský. Keď by EPH do SPP prišiel, je podľa Křetínského pripravený rokovať aj o 15 arbitrážach za údajne jednu miliardu eur, ktoré na Slovensko podali zahraniční akcionári. Dôvodom malo byť to, že sa im nepodarilo docieliť razantné zdraženie plynu. „Sumu nemôžem komentovať. O stiahnutí arbitráží sme však pripravení rokovať,“ podotkol pre HN Křetínský.

Křetínský zároveň vylúčil, že by EPH rokoval o získaní podielu v SPP na účet akejkoľvek tretej osoby. „Pokiaľ sa transakcia uskutoční, EPH bude v SPP veľmi dlhodobým investorom,“ skonštatoval. EPH má podľa neho v pláne výrazný investičný program priamo v rámci SPP. „Strategické investície by sme realizovali priamo na úrovni EPH, ale SPP by i tak čerpal benefity,“ dodal pre denník Křetínský.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.