Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. decembra 2017 Ostatné od Energia.skTASR

EPH kúpil v Taliansku dve elektrárne spaľujúce biomasu

EPH v piatok dokončil akvizíciu dvoch elektrární Biomasse Italia a Biomasse Crotone od spoločností Bioenergie (50 %) a Api Nova Energia (50 %). Týmto krokom sa EPH stal lídrom v oblasti výroby elektriny z biomasy v Taliansku.

„Sme hrdí na túto akvizíciu, ktorá potvrdzuje medzinárodnú schopnosť EPH prispieť k úspechu pokračujúcej transformácie energetiky a zároveň zvýšiť podiel výroby energie z obnoviteľných zdrojov energie (OZE),“ uviedol riaditeľ rozvoja obchodu EPH Marco Arcelli.

Na rozdiel od ostatných OZE podľa neho umožňuje biomasa riadenú výrobu elektrickej energie nezávislú na slnečnom svite či sile vetra. Elektrárne tým prispievajú k stabilite a bezpečnosti celého systému, pri udržaní zamestnanosti. „Biomasa by navyše mohla byť najlepším zdrojom, ktorý umožní vyradiť z prevádzky uhoľné elektrárne, čo predpokladá talianska národná energetická stratégia. Tento predpoklad sa už ukázal v Spojenom kráľovstve a v Dánsku,“ doplnil Arcelli.

Transakcia je súčasťou strategického plánu skupiny, ktorý je založený na rozširovaní portfólia na európskom trhu výroby elektriny z OZE. Celkovo ide o druhú investíciu do oblasti energetického využitia biomasy po britskom projekte Lynemouth, kde EPH dokončuje prestavbu pôvodne uhoľnej elektrárne práve na spaľovaní biomasy. Elektráreň Lynemouth s inštalovaným výkonom 400 megawattov (MW) bude po uvedení do prevádzky jedným z najväčších zariadení na výrobu elektriny z biomasy na svete.

Touto transakciou EPH potvrdzuje svoj dlhodobý záujem investovať do talianskeho energetického sektora. EPH prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti EP Produzione už v Taliansku kontroluje šesť elektrární s celkovým inštalovaným výkonom 4,3 gigawattu (GW).

Elektrárne Biomasse Italia a Biomasse Crotone disponujú celkovým inštalovaným výkonom 73 MW. Celková EBITDA (zisk pred odpočítaním úrokov, daní, odpisov a amortizácie) obidvoch spoločností predstavuje asi 50 miliónov eur ročne. Elektrárne priamo a nepriamo zamestnávajú približne 950 pracovníkov.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.