Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. apríla 2016 Teplo a tepelná energia od Energia.skSITA

EPH a PPF získali lignitové aktíva v Nemecku

„Na základe skúseností, získaných v rámci našej dlhoročnej prítomnosti v stredonemeckom hnedouhoľnom revíre, sme presvedčení, že EPH je aj za súčasných náročných trhových podmienok pripravený na prevzatie zodpovednosti súvisiacej s vlastníctvom hnedouhoľných aktív spoločnosti Vattenfall v Nemecku,“ uviedol Jan Špringl, člen predstavenstva EPH.

Konzorcium a Vattenfall sa dohodli na nasledujúcej kapitálovej štruktúre firmy v Nemecku:

  • Spoločnosť eviduje záväzky a rezervy, najmä vo vzťahu k rekultivácii a na vyraďovanie jednotlivých zariadení z prevádzky, vo výške cca. 2 miliardy eur.
  • Proti týmto záväzkom získava konzorcium významné aktíva v hodnote 3,4 miliardy eur.
  • Na účtoch firmy podľa predpokladov zostane približne 1,7 miliardy eur v hotovosti.

Jednou z kľúčových otázok bude podľa Špringla to, ako zaistiť primeranú výšku hotovostných rezerv pre splnenie záväzkov.

Energetický a průmyslový holding a PPF Investment českého miliardára Petra Kellnera sa zaviazali, že sa v nadchádzajúcich rokoch vzdajú možných dividend. Počas prvých troch rokov nie je možné ani rozpustenie akýchkoľvek rezerv alebo podobné transakcie. Počas dvoch nasledujúcich rokov má byť možnosť získať hotovosť z tejto firmy obmedzená na zisk z bežnej prevádzky.

EPH aktuálne v Nemeckom uhoľnom biznise pôsobí prostredníctvom spoločnosti MIBRAG, ktorá je treťou najväčšou ťažobnou spoločnosťou lignitu v krajine. Nové aktíva sa majú prevádzkovať samostatne. Celkovo prevádzkuje aktíva s celkovou inštalovanou kapacitou 13,5 GW (bez dnes oznámenej akvizície). Na Slovensku ovláda skladovanie, prepravu i distribúciu plynu. V decembri podpísal holding zmluvu o kúpe výšinového podielu v Slovenských elektrárňach.

Predané aktíva predstavujú druhé najväčšie hnedouhoľné bane a elektrárne v Nemecku. Patria medzi nich povrchová ťažba v Jänschwalde, Welzow-Süd, Nochten a Reichwalde, nedávno uzavretá baňa Cottbus Nord, elektrárne Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a 50-percentný podiel v elektrárni Lippendorf. Celkový inštalovaný výkon elektrární je 8000 MW.

Predaj ešte musí schváliť švédska vláda, ktorá je jediným akcionárom Vattenfallu a tiež príslušné regulačné úrady. Dokončenie transakcie sa očakáva v treťom štvrťroku 2016.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.