Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. februára 2014 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

EP navrhol klimaticko-energetické opatrenia, ktoré nepotešia európsky priemysel

Návrhy Európskej komisie (EK) v rámci politiky EÚ v oblasti klimatických zmien v období 2020-2030, ktoré boli predstavené 22. januára, sú podľa europoslancov krátkozraké a málo ambiciózne.

Prostredníctvom uznesenia, ktoré schválilo 341 poslancov, proti bolo 263 a 26 sa zdržalo hlasovania, europarlament vyzval EK a členské štáty, aby stanovili záväzný cieľ EÚ znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov aspoň o 40 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

Poslanci požadujú tiež záväzný cieľ 40-% energetickej účinnosti EÚ, a to v súlade s výsledkami výskumu týkajúceho sa potenciálu nákladovo účinných úspor energie, ako aj záväzok vyprodukovať do roku 2030 aspoň 30 % celkovej konečnej spotreby energie z obnoviteľných zdrojov.   Tieto záväzné ciele EÚ by sa mali realizovať prostredníctvom individuálnych národných cieľov, ktoré zohľadňujú osobitnú situáciu a potenciál každého členského štátu.   „Ak chceme znížiť dovoz energií zo zahraničia, musíme v Európe vyrábať viac, pričom naše zdroje budeme využívať lepšie a efektívnejšie,“ uviedla spravodajkyňa Výboru EP pre životné prostredie Anne Delvauxová. Podľa belgickej poslankyne je široký energetický mix s vyššou energetickou účinnosťou najlepším spôsobom ako znížiť emisie skleníkových plynov, podporiť nové technológie a inovácie, vytvoriť pracovné miesta a pretvoriť európsku ekonomiku na ekologické hospodárstvo.   Poľský europoslanec z tábora konzervatívcov a spravodajca Výboru EP pre priemysel Konrad Szymaňski o výsledku hlasovania skonštatoval, že nie je uspokojivý, nakoľko zdvojnásobenie cieľov znižovania emisií po roku 2020 nie je realistické.

„Je to cesta k znižovaniu konkurencieschopnosti európskeho priemyslu,“ uviedol Szymaňski. A po hlasovaní požiadal o odstránenie svojho mena zo správy.

Podľa jeho slov prijatie týchto cieľov ešte pred rozhovormi v Paríži v roku 2015 je chybou. „Nemali by sme ukázať všetky naše karty predtým, ako sa vyjadria naši partneri. Záväzné ciele pre obnoviteľné zdroje energie a energetickú účinnosť nepatria medzi flexibilné opatrenia. Dobre vieme, že členské štáty a jednotlivé odvetvia majú rôzne kapacity,“ dodal.

Nelegislatívne uznesenie nadväzuje na marcovú Zelenú knihu EK, ktorá odštartovala diskusiu o balíku opatrení v oblasti klímy a energetiky na roky 2020-2030. Platnosť aktuálneho rámca vyprší v roku 2020.   Návrhy exekutívy EÚ z 22. januára, ktoré stanovujú menej ambiciózne ciele, sa na pôde europarlamentu stretli s nedôverou a hlbokým znepokojením. Poslanci vyčítajú oznámeniu EK krátkozrakosť a nedostatok ambícií hneď na niekoľkých úrovniach. Podľa uznesenie trpí predovšetkým nedostatkom vnútroštátnych cieľov v oblasti obnoviteľných zdrojov a zmysluplných opatrení na podporu energetickej efektívnosti.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.