Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

EP chce predĺžiť financovanie vyraďovania elektrární aj po 2013, kritizuje SR

Reaktory „sovietskeho“ typu už podľa členských štátov únie nespĺňali počas prístupového procesu bezpečnostné štandardy, preto sa členské krajiny rozhodli zaviazať sa k ich postupnému vyradeniu z prevádzky. Slovensko, Litva a Bulharsko v súčasnosti čerpajú finančné prostriedky EÚ určené na vyradenie troch starých jadrových elektrární – slovenských Jaslovských Bohuníc, litovskej Ignaliny, a bulharského Kozloduja – z prevádzky. Nelegislatívne uznesenie, ktoré k tejto problematike EP dnes prijal, má slúžiť aj ako podklad pre možné predĺženie spomínaných programov financovania po roku 2013. Súčasné čerpanie fondov pokrýva obdobie 2007-2013.

„EP vyzýva komisiu, aby uskutočnila analýzu s cieľom ubezpečiť sa, že existuje možnosť prideľovať finančné prostriedky na budúce projekty vyraďovania z prevádzky do roku 2013, najmä preto, že povolenie na vyradenie z prevádzky bude vydané pre Bohunice v júli 2011. (…) EP naliehavo žiada komisiu a slovenskú stranu, aby prijali opatrenia na predchádzanie meškaniam a zabránili ohrozeniu plánovaného pokroku prác na vyraďovaní z prevádzky,“ píše sa v uznesení. EP, podobne ako v prípade Bohuníc, kritizuje aj neefektívne postupy v odstavení ostatných dvoch elektrární.

Počas súčasného dlhodobého rozpočtového rámca EÚ na roky 2007-2013 sa podpora Únie pre túto oblasť odhaduje na 613 miliónov eur pre slovenské Jaslovské Bohunice; 1,367 milióna eur pre litovskú jadrovú elektráreň Ignalina a 868 miliónov eur pre bulharskú elektráreň Kozloduj. Programy sa skladajú z opatrení v oblasti vyraďovania z prevádzky (napr. nakladanie s odpadmi a dekontaminácia paliva), energie (ako napr. zlepšenie dodávok energie a modernizácia infraštruktúry) a sociálnych dôsledkov (bezpečnostnej podpory pre prevádzkový personál a podpory na preškolenia zamestnancov).

O zváženie podpory zo strany únie aj po roku 2013 požiadal aj slovenský poslanec Miroslav Mikolášik (KDH). „Predčasné vyradenie reaktorov v troch členských štátoch zabránilo vytvoreniu vnútroštátnych fondov na pokrytie nákladov spojených s vyradením elektrární z prevádzky, preto bola pomoc spoločenstva nevyhnutná. Expertízy však ukazujú, že náklady už prekročili výšku plánovanej pomoci EÚ. Vyradenie reaktorov bude pokračovať aj po roku 2013, preto považujem za potrebné zvážiť vyčlenenie ďalších finančných prostriedkov na vyradenie týchto troch tovární z prevádzky,“ mienil počas rozpravy Mikolášik.

Ďalší slovenský europoslanec Jaroslav Paška (SNS) poukázal na to, že Slovensko rozhodnutím odstaviť elektráreň viac utrpelo a pomoc EÚ možno považovať iba za kompenzáciu za túto stratu. „Slovenská republika po jadrovej havárii v Černobyle svoju elektráreň v Jaslovských Bohuniciach zrekonštruovala. Inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu skonštatovali, že Bohunice sú pripravené na ďalších viac ako 30 rokov prevádzky. Napriek tomu SR súhlasila s predčasným odstavením v tom čase už špičkovo vybavených reaktorov. Preto symbolický príspevok EÚ vnímame ako snahu aspoň čiastočne kompenzovať stratu tohto čistého a výkonného zdroja energie, a nie ako reálny podiel na likvidácii elektrárne,“ dodal Paška.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.