Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. februára 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

E.ON spúšťa program budovania veľkých veterných parkov

Šéf dcéry E.ON Climate & Renewables Mike Winkel uviedol, že rozhovory s investormi sa už začali. V nasledujúcich piatich rokoch chce do projektov na výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov investovať asi sedem miliárd eur. Získanie externých prostriedkov umožní koncernu, aby realizoval väčšie projekty.

Šéf koncernu Johannes Teyssen uviedol, že koncern bude už v blízkej budúcnosti uvádzať do prevádzky veľké energetické ekologické kapacity každých 18 mesiacov. Park koncernu Amrumbank West v Severnom mori asi za miliardu eur má dodať prvú energiu v roku 2015. Súčasne sa pripravujú dva veľké projekty na otvorenom mori.

Nemecká spolková vláda chce dosiahnuť, aby sa podiel zelenej energie na spotrebe elektriny v krajine zvýšil do roku 2020 zo súčasných 20 na 35 %. Morské energetické parky majú zohrať pri dosiahnutí cieľa kľúčovú úlohu.

Energetické projekty v príbrežných oblastiach sa však realizujú pomaly. Problémy sa vyskytujú s ich napojením na rozvodnú sieť na pevnine. Chýbajú káble, ktorými by sa privádzala elektrina cez more k spotrebiteľom. Prejavuje sa nedostatok techniky a prevádzkovateľ siete Tennet nemá dosť investičných prostriedkov, aby dokázal držať krok s výrobcami primárnej energie.

Avšak v Európe výstavba morských energetických parkov svižne pokračuje. V roku 2010 dosiahol prírastok inštalovaného výkonu veterných generátorov 883 megawattov, vlani 866 MW.

Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.