Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

E.ON sa dohodol s Gazpromom na znížení ceny plynu

Nemecko je najväčším trhom so zemným plynom v Európe. Dodávky z Ruska sa v minulom roku na celkovom dovoze plynu do Nemecka podieľali zhruba 40 %. Samotný E.ON pokrýva dodávkami od Gazpromu asi tretinu svojich potrieb, upozorňuje agentúra Reuters.

Strany zároveň ukončili vzájomný arbitrážny spor. „Tieto dohody dovolia obom spoločnostiam pokračovať v dlhodobej spolupráci v otázke dodávok do Nemecka a na európsky trh,“ uviedol Gazprom.

E.ON, ktorý dohodu podpísal prostredníctvom svojej novo vyčlenenej dcérskej firmy Uniper, teraz predpokladá, že jej zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) sa bude v tomto roku pohybovať od 6,4 mld. do 6,9 mld. eur. V predchádzajúcej prognóze tohtoročný zisk odhadovala na 6,0 až 6,5 mld. eur.

V minulom roku EBITDA klesol o 10 % na 7,6 mld. eur. Firma sa vlani navyše prepadla do rekordnej čistej straty 7 mld. eur, predovšetkým kvôli rozsiahlym odpisom hodnoty stratových elektrární.

E.ON sa podobne ako ďalšie nemecké energetické podniky stretáva s negatívnymi dôsledkami rozhodnutia nemeckej vlády opustiť jadrovú energetiku. Nepriaznivo na spoločnosť dolieha aj masívna podpora výroby elektriny z OZE, ktorá tlačí jej konvenčné elektrárne do strát, pretože výrazne znižuje veľkoobchodné ceny elektriny.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.