Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

E.ON pripravuje žalobu za moratórium pre jadrové elektrárne

Vláda v Berlíne v utorok (15. 3.) rozhodla, že sedem najstarších jadrových blokov bude najmenej tri mesiace odstavených, aby sa počas moratória podrobili previerke spoľahlivosti. Denník Süddeutsche Zeitung zistil, že koncern E.ON chystá žalobu proti rozhodnutiu ministerstvu životného prostredia. Denník získal informácie, že rovnako chcú postupovať aj ďalšie energetické koncerny v Nemecku.

Moratórium má potvrdiť, že opatrenia, ktoré sa v Nemecku prijali na bezpečný chod blokov, sú dostatočné na to, aby sa zamedzilo nešťastiu takých rozmerov, ktoré sa prihodilo v Japonsku po zemetrasení a vlne cunami. Ak však bloky nebudú vyrábať energiu, ich prevádzkovatelia budú zrejme žiadať od vlády náhradu škody, ktorá môže vzrásť na niekoľko miliárd eur.

Spolková vláda a spolkové krajiny sa dohodli na moratóriu v súlade s paragrafom, ktorý sa dá použiť v prípade odvrátenia hrozby. E.ON však tvrdí, že paragraf je sporný, lebo akcionári by mohli obviniť manažment, že dovolil zasiahnuť do ich majetku.

Koncern EnBW už minulý týždeň odpojil od siete dva zo svojich reaktorov.

Oprávnenosť moratória schváleného spolkovou vládou dá preskúmať právnikom aj koncern RWE, ktorý by mal odstaviť elektráreň Biblis A.

Informovali o tom nemecké denníky Financial Times Deutschland a Süddeutsche Zeitung.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.