Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

E.ON končí s dodávkou plynu pre domácnosti v Maďarsku

V závere minulého týždňa oznámila spoločnosť E.ON Energiaszolgáltató Ltd, že v Maďarsku už ďalej neplánuje rozvíjať dodávku zemného plynu pre domácnosti. Vedenie firmy požiadalo tamojšieho regulátora, aby zrušil platnú licenciu na dodávku suroviny. Biznisu s elektrinou sa toto rozhodnutie netýka. 

Maďarský regulačný úrad (HEA) teraz zrejme požiada ostatných dodávateľov  pôsobiacich v krajine, aby sa prostredníctvom tendra uchádzali o dotknutých spotrebiteľov E.ON z radov domácností. V prípade, že sa nenájde žiaden záujemca, nového dodávateľa určí sám regulátor, informuje portál Portfolio.

Odklon od retailového trhu

Opatrenia vysvetľuje energetický gigant z Nemecka procesom reštrukturalizácie strategického portfólia, ktoré sa začalo vlani, píše Budapest Business Journal.

Skupina E.ON ubezpečila, že proces prechodu sa nijakým spôsobom nedotkne zákazníkov v segmente elektriny. Kvalita ponúkaných služieb sa podľa E.ON nezhorší ani v prípade firemných zákazníkov v oblasti dodávok zemného plynu.

Maďarský trh s energiami je liberalizovaný, no v oblasti elektriny a plynu platí cenová regulácia pre domácnosti. Pre vládnuci Fidesz premiéra Viktora Orbána ide o kľúčovú tému, od nástupu k moci v roku 2010 tlačí na nižšie ceny energií.

Štátny hráč vstupuje na trh

Orbánov kabinet zároveň vlani oznámil, že plánuje vytvoriť štátneho dodávateľa energií pre domácnosti. S prvou dodávkou elektriny, plynu a tepla sa má začať už v tomto roku. Firma má fungovať v súlade s trhovými pravidlami, no jej hlavným cieľom nemá byť podľa vlády tvorba zisku, ale „verejná služba“.

Pôvodné úvahy o tom, že štátny dodávateľ bude ponúkať spotrebiteľom energie za ceny nižšie, ako jeho nadnárodní konkurenti, vyvrátil sám šéf tejto firmy. V rozhovore pre Magyar Hírlap uviedol, že ceny plynu sa budú určovať centrálne. Priestor pre nižšie tarify ale vidí po znížení prevádzkových nákladov spoločnosti.

Plánovaná reorganizácia

Najväčšia energetická skupina v Nemecku vlani oznámila zmenu obchodného modelu. E.ON plánuje rozdeliť koncern na dve časti, oddeliť sa má výroba elektriny z konvenčných a obnoviteľných zdrojov. Reorganizáciu podnietili  globálne zmeny v odvetví, ako aj odklon Nemecka od jadrovej energetiky.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.