Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. decembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

E.ON investuje 7 miliárd eur do „čistej“ energie

Nový veterný park každých 18 mesiacov

V nemeckom Severnom mori buduje E.ON veterný park Amrumbank West. Morský veterný park za približne 1 miliardu EUR bude uvedený do prevádzky v roku 2015. S 80 turbínami Siemens s celkovou kapacitou 288 MW poskytne dostatok ekologickej energie pre približne 300 000 domácností. Riadiace a prevádzkové stredisko otvorí na neďalekom ostrove Helgoland. „Amrumbank je naším jasným záväzkom napomáhajúcim k premene nemeckého energetického systému. Obnoviteľné zdroje sú základným kameňom našej stratégie a morské vodné parky jednou z hlavných oblastí, do ktorých E.ON investuje. Do budúcnosti by sme radi otvorili nový veterný park každých 18 mesiacov. Za posledných 5 rokov sme investovali 7 miliárd EUR do obnoviteľných zdrojov a v najbližších 5 rokoch do nich plánujeme investovať ďalších 7 miliárd EUR za účelom nahradenia iných zdrojov energie,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ E.ON Johannes Teyssen.

E.ON zároveň buduje veterný park Humber Gateway pri pobreží Veľkej Británie. Jeho cena sa pohybuje na úrovni približne 850 miliónov eur a celková kapacita parku predstavuje okolo 219 MW. Prevádzku začne v roku 2015. Tretí významný park leží na pobreží Švédska, v Baltickom mori. Tu nemecký koncern buduje veterný park Kårehamn a s jeho uvedením do prevádzky počíta v roku 2013. Cena veterného parku Kårehamn s kapacitou 48 MW je približne 120 miliónov eur. Oba parky, Kårehamn aj Humber Gateway využijú novú turbínu Vestas 3 MW V112.

„Discovery“ – nové stavebné plavidlo pre veterné parky

Medzi plavidlami, ktoré sa budú podieľať na výstavbe týchto parkov, je aj „MPI Discovery“, technologicky vyspelá stavebná plošina, ktorú si E.ON prenajal špeciálne s cieľom stavať svoje morské veterné parky na dobu najbližších 6 rokov. 140 metrov dlhá a 40 metrov široká Discovery je samozdvižná plošina, ktorej 6 pilierov ju vyzdvihne nad morskú hladinu, čím vznikne stabilná plošina na inštalovanie základov a turbín aj v rozbúrenom mori.

E.ON v posledných rokoch investoval do budovania morských veterných parkov približne 2 miliardy eur a spolu so svojimi partnermi vybudoval šesť veterných parkov v Severnom, Baltickom a Írskom mori.

Spolu so svojimi partnermi buduje Londýnsky veterný park v ústí rieky Temža pri pobreží Veľkej Británie, ktorý sa po svojom dokončení stane najväčším morským veterným parkom na svete.

Nové prenosové vedenie zlepší pripojenie veterných parkov do siete

Zlepšenie prenosu veternej energie vyrobenej v severnom Nemecku zabezpečí nové prenosové vedenie. Jeden takýto úsek je VVN vedenie medzi Breklumom a Flensburgom, ktoré bolo uvedené do prevádzky tento rok. Jeho výstavba trvala necelý jeden rok a pomôže posilniť nemeckú sústavu. Vedenie spája severofrízske pobrežie, na ktorom sa nachádza mnoho veterných parkov s vedením obzvlášť vysokého napätia. Strojnásobuje prenosovú kapacitu v severnom Frízsku z 310 na viac ako 1 000 MW. Takisto bude prenášať elektrinu vyrobenú morskými veternými parkami, ako napr. aj Amrumbank West.energie.

Zdroj: ZSE, a.s.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.