Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Do dvadsiatich rokov bude svet potrebovať o 30 % viac energie
www.prepremysiel.sk
18. marca 2020 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Environmentálne organizácie vyzývajú vládu k riešeniu klimatickej krízy, ponúkajú 12 riešení

Aj tieto kroky by podľa environmentálnych organizácií združených do Slovenskej klimatickej iniciatívy (SKI) mali pomôcť v boji s klimatickou krízou. Iniciatíva to uviedla v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal Palo Hlubina koordinátor z SKI.

Platforma vyzvala novú vládu, aby v súvislosti s klimatickou krízou začala podnikať konkrétne kroky. Ponúkla jej 12 riešení, ktoré podľa nej pomôžu v boji s klimatickou krízou.

Okrem uvedených opatrení navrhuje SKI aj zahrnutie energetickej efektívnosti do všetkých dôležitých noriem a dokumentov, zhodnotenie doterajšieho stavu utlmovania výroby elektriny z uhlia na Hornej Nitre či zaviesť ÚRSO povinnosť zverejňovať všetky dokumenty, ktoré sa týkajú cenových konaní energetických monopolov.

Zvýšenie podpory

Podľa SKI by si mala dať vláda za cieľ podporiť desaťnásobne viac projektov so zatepľovaním rodinných domov a rozbehnúť propagačnú kampaň na jeho podporu. Vláda by pritom mala integrovať procesy programov zatepluj.sk,

Zelená domácnostiam a kotlíkových dotácií tak, aby žiadateľ vybavil všetko jednou žiadosťou a zároveň, aby ľudí motivovali nielen k výmene zdroja tepla alebo inštalácii ekologických kotlov, ale v prvom rade k znižovaniu tepelných strát, a teda spotreby energie v rodinných domoch.

Dotácie na projekty

Ekologickí aktivisti radia, že nevyčerpané prostriedky z operačného programu Kvalita životného prostredia by vláda mala realokovať a v programovom období 2021 – 2027 uvoľňovať vo forme dotácií na projekty zvyšujúce energetickú hospodárnosť budov.

Napĺňajú sa tie najpesimistickejšie scenáre klimatickej zmeny a dôsledky týchto zmien začíname výrazne pociťovať aj na Slovensku. Tým, že klimatická zmena akceleruje rýchlejšie, ako sa predpovedalo, každé ďalšie odkladanie riešení klimatickej zmeny bude sociálne aj ekonomicky veľmi bolestivé,“ povedal Peter Robl z SKI.

SKI je platforma, ktorá spája jednotlivcov a organizácie s myšlienkou, aby sa téma klimatickej zmeny a ochrany životného prostredia stala celospoločenskou prioritou. Zakladajúcimi členmi SKI sú Budovy pre Budúcnosť, Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE, Priatelia Zeme – CEPA a Prognostický ústav Slovenskej akadémie vied.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.