Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENRGIA: ČEZ rokuje s bankami o predaji elektriny na 10 rokov dopredu

ČEZ chce totiž niekoľkým zahraničným bankám predať na 10 rokov dopredu časť produkcie uhoľných elektrární. Energetický obor by si tak s predstihom zabezpečil slušnú časť príjmov. Podľa informácií, ktoré noviny získali z dvoch zdrojov blízkych transakcii, ČEZ rokuje s investičnou bankou Morgan Stanley a francúzskou Crédit Agricole. Tie potom môžu špekulovať o ďalšom raste cien elektriny a na transakcii neskôr zarobiť.

Český koncern uvažuje, že banka predá zhruba 300 MW elektriny, čo predstavuje asi 2,5 % celkového inštalovaného výkonu všetkých jeho elektrární v Česku. Pri súčasných cenách by tak zarobil približne 3 miliardy Kč (121,98 milióna eur) ročne, teda celkovo 30 miliárd Kč za 10 rokov.

Podľa niektorých odborníkov a obchodníkov je to veľmi nezvyčajný a do istej miery rizikový krok, aby sa cena stanovovala na 10 rokov dopredu. ČEZ na tom ale nič neobvyklé nevidí, naopak, očakáva, že mu to prinesie isté výhody.

„Je to pilotný projekt, chceme si vyskúšať, aký by to prinieslo efekt,“ uviedol riaditeľ predaja ČEZ Alan Svoboda. Podľa neho by takéto dlhodobé zmluvy privítali napríklad ratingové spoločnosti. Okrem toho ČEZ by si týmito kontraktmi poistil časť príjmov do budúcnosti a obmedzil riziká spojené s kolísaním cien povoleniek na vypúšťanie emisií oxidu uhličitého.

(1 EUR = 24,595 CZK)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.