Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Eni so súhlasom povstalcov obnoví činnosť v Líbyi

Podľa textu dohovoru sa spoločnosť a povstalecká Prechodná národná rada (NTC) zaviazali vytvoriť podmienky k úplnému a rýchlemu obnoveniu činnosti Eni v Líbyi. Plynovod GreenStream spájajúci Líbyu do Talianskom by mal byť uvedený do prevádzky čo najskôr.

Talianska spoločnosti pomôže NTC vyhodnotiť stav infraštruktúry v oblasti energetiky. Pre NTC má tiež uskutočniť prvú dodávku rafinovaných ropných produktov, aby tak uspokojila najnaliehavejšie požiadavky Líbyjčanov. Podľa prezidenta talianskej spoločnosti Paola Scaroniho budú tieto dodávky splatené v budúcnosti prostredníctvom dodávok líbyjskej ropy ropnému koncernu. Presnú sumu však neuviedol.

Zmluvu o bezplatných dodávkach ropy aj plynu medzi Eni a rebelmi avizoval aj predseda talianskej vlády Silvio Berlusconi. Podľa odhadov potrvá obnovenie činnosti vzhľadom na situáciu v Líbyi 6 až 18 mesiacov.

V Líbyi, ktorá je niekdajšou talianskou kolóniou, pôsobí Eni od roku 1959. Pred vypuknutím bojov bola najväčším zahraničným producentom líbyjskej ropy. Činnosť pozastavila pred pol rokom pre nebezpečenstvo bojov.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: istockphoto.com

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.