Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. decembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Eni chce predať Slovnaftu podiel v Českej rafinérskej

Taliansky energetický koncern Eni chce predať skupine Slovnaft svoj podiel v spoločnosti Česká rafinérská, v ktorej kontroluje 32,5 %. So Slovnaftom rokuje aj o predaji 124 čerpacích staníc siete Agip. Informoval o tom v utorok denník Lidové noviny. Spoločnosť Česká rafinérská sídliaca v Litvínove je jediným spracovateľom ropy a výrobcom ropných produktov v Českej republike. Prevádzkuje rafinérie ropy v Litvínove a Kralupoch nad Vltavou.

Česká rafinérská je spoločným podnikom Unipetrolu a spoločností Eni a Shell. V prípade, že podiel od Eni kúpi Slovnaft, by jediným ďalším akcionárom v spoločnosti zostala ropná skupina Unipetrol. Tá sa v novembri dohodla s koncernom Royal Dutch Shell na odkúpení jeho podielu 16,3 % v Českej rafinérskej. Transakcia nadobudne účinnosť začiatkom budúceho roka. Slovnaft nechcel záležitosť komentovať.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Najsilnejšou spoločnosťou je Slovnaft, ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Skupina Slovnaft investovala od polovice 90. rokov takmer 2 miliardy eur, v priemere zhruba 120 miliónov eur ročne. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc na Slovensku. Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.