Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iskra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
26. októbra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Energofórum: Nové zákony majú viac chrániť odberateľov energií, odborníci však majú aj výhrady

O aktuálnej situácii na už liberalizovanom trhu s elektrinou a plynom hovorili včera účastníci 7. ročníka odbornej konferencie Energofórum 2012, ktorá sa koná vo Vyhniach.

Ako TASR povedal Oskár Hálzl, riaditeľ úseku obchodu spoločnosti sféra a.s., ktorá podujatie organizuje, tému konferencie: Integrácia trhov a dodávok energií si vybrali preto, že v čase uvoľnenia trhu s energiami nastal čas vyjasniť si všetko to, čo súvisí so záujmami dodávateľov a odberateľov.

Podľa Martina Slivu z ministerstva hospodárstva SR, nový zákon predovšetkým zvyšuje ochranu odberateľov pri nečestnom konaní dodávateľov elektriny a plynu. Chráni ich napríklad nielen poskytnutím 14-dennou možnosťou vypovedania zmluvy, ale aj tým, že majú právo odstúpiť od zmluvy pri neodôvodnenom náraste ceny za dodávku elektriny alebo plynu.

Zákon o regulácii v sieťových odvetviach rovnako implementoval smernice EÚ, ako aj Nariadenie o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu s energiou a jeho zámerom je zvýšiť nezávislosť a právomocí Úradu pred reguláciu sieťových odvetví, podporiť regionálnu spolupráce, zaoberať sa problematikou energetickej chudoby a vytvoriť podmienky, aby mal úrad dostatočné nástroje na preverenie nákladovej štruktúry regulovaných subjektov za účelom nastavenia spravodlivej regulácie a zníženia sieťových poplatkov.

Rastislav Hanulák zo spoločnosti Capitol Legal Group síce časť novej legislatívy podporil, k určitej časti mal ale výhrady. „Na komplexné zhodnotenie dopadov novej energetickej legislatívy na trh s elektrinou je síce priskoro, no napriek tomu už dnes vyvstávajú prvé otázky súvisiace s jej aplikáciou v praxi,“ uviedol. Medzi základné otázky patrí, či a ako sú regulačné orgány poverené uvádzaním legislatívy do života, schopné uniesť také množstvo zodpovednosti a moci.

V tejto súvislosti kritizoval aj to, že nová energetická legislatíva, ktorá sa len pred niekoľkými týždňami stala súčasťou nášho právneho poriadku, stihla prekvapiť nielen chýbajúcou verejnou diskusiou ale aj krátkym časom zverejnenia.

„Nová legislatíva nám teda prináša novinky, z ktorých niektoré majú opodstatnenie a iné nie. Pozorne však treba sledovať reálnu aplikáciu nových zákonov v praxi, pretože tá, ak bude kvalifikovaná, dokáže takéto nedokonalosti preklenúť,“ pripomenul.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.