Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Banici bane SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Baníci z Hornonitrianskych baní - ilustračná snímka. Foto: SITA / Milan Gross
20. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energofórum 2011: Podpora baníkov klesne, elektrina z OZE na straty zdražie

Regulácia v elektroenergetike sa i na budúci rok bude riadiť vyhláškou č. 225/2011 Z.z. Pokiaľ ide o metodiku, tá sa nemení, čo znamená, že maximálne ceny regulovaných služieb stanovuje regulačný úrad. Ten bude aj v budúcom roku stanovovať i maximálne ceny dodávok silovej elektriny pre domácnosti. Avizovaný zámer deregulácie dodávok elektriny pre domácnosti sa tak pravdepodobne na budúci rok nezrealizuje.

Dochádza však k zmene maximálnej výšky jednotlivých regulovaných položiek. Spomedzi všetkých napríklad:

Zníži sa miera podpory ťažby hnedého uhlia v hospodárskom záujme štátu,

Zdražie výkup elektriny z OZE na krytie strát,

Samovýrobcovia elektrickej energie budú musieť od nového roka platiť poplatky za systémové služby v plnej 100 %-nej miere, namiesto doterajších 30 %.

Cena elektriny na straty

Zatiaľ ešte nie sú ukončené cenové konania pre rok 2012, pokiaľ ide o distribúciu. Presná priemerná cena elektrickej energie z OZE, ktorá sa vykupuje pre krytie strát v distribučných sieťach, preto pre rok 2012 zatiaľ nie je známa. „Mala by sa však pohybovať okolo 60 eur/MWh,“ vyhlásil na Ladislav Gunčaga (ÚRSO). Len pre porovnanie, v súčasnom roku 2011 sa cena pohybuje okolo úrovne 54 eur/MWh.

Podpora ťažby uhlia

„Doplatok na elektrickú energiu vyrobenú z domáceho uhlia sa pre rok 2012 znižuje na takmer 32 eur/MWh z pôvodných viac ako 40 eur/MWh,“ doplnil Gunčaga. S tým súvisí aj zníženie celkových nákladov na podporu ťažby uhlia v hospodárskom záujme štátu. Celkový objem podpory sa medziročne zníži z približne 70 mil. eur (2011) na 52 mil. eur (2012).

Podpora ťažby hnedého uhlia sa premieta aj do koncovej ceny elektrickej energie pre domácnosti vo forme zložky integrovanej ceny „tarifa za prevádzku systému“ (viac o spôsobe tvorby koncovej ceny elektriny pre domácnosti na webe www.cenaenergie.sk)

Deregulácia dodávok elektriny pre domácnosti. Kedy?

Pokiaľ ide o dodávku elektriny pre domácnosti podľa paragrafov 27 – 29 vyhlášky 225/2011, v roku 2012 nedochádza k žiadnym. To znamená, že aj naďalej cenový strop pre všetky zložky koncovej integrovanej ceny určuje regulačný úrad ÚRSO a regulované ceny platia pre všetky odberné miesta v príslušnom distribučnom regióne.

Samovýrobcovia si priplatia

Samovýrobca elektriny bude od roku 2012 povinný platiť 100 percent z tarify za systémové služby za objem vyrobenej elektriny vo vlastných zdrojoch a spotrebovanej vo svojej prevádzke. Pre porovnanie, v súčasnosti je takýto výrobca povinný platiť iba 30 percent z  tarify. Ak však elektrinu samovýrobca dodáva do nadradenej distribučnej sústavy, neplatí za ňu v roku 2012 žiaden poplatok za systémové služby.

Prezentácia Ladislava Gunčagu (ÚRSO) odznela na odbornej konferencii Energofórum 2011, ktorá sa koná 20. – 21. októbra 2011 v Hoteli Sitno vo Vyhniach. Organizátorom podujatia je spoločnosť sféra, a.s. Portál energia.sk je mediálnym partnerom.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.