Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energoforum 2010 - Martin Sliva
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: konferencia Energoforum 2010
14. októbra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Energofórum 2010: Aké zmeny čakajú legislatívu do marca 2011?

V energetickej legislatíve na Slovensku sa v budúcom roku budú prijímať predovšetkým dve novely:

  • novela zákona o energetike,
  • novela zákona o regulácii.

Pôjde o tzv. transpozičné novely, ktoré budú reakciou na potrebu implementácie 3. liberalizačného balíka EÚ, sekundárne reakciou na zmeny v poslednom období – napr. na spojenie trhu s elektrickou energiou medzi Slovenskom a Českou republikou, uviedol na úvod odbornej konferencie Energofórum 2010 vo Vyhniach Martin Sliva zo sekcie energetiky MHV SR.

3. liberalizačný balík: Posilnenie spotrebiteľa

Smernica 2009/72/ES zakazuje kumulovať niektoré činnosti na trhu s energiami. Preto bolo potrebné vyčleniť spod SEPS organizátora krátkodobého trhu s elektrinou a zúčtovateľa odchýlok. Od 1.1.2011 bude túto funkciu plniť OKTE, a.s., pričom právomoci nového subjektu sa budú postupne rozširovať.

Pravidlá 3. liberalizačného balíka tiež rozširujú práva a postavenie spotrebiteľov. Spotrebiteľ bude mať právo zmeniť dodávateľa do 3 týždňov, pričom zmena bude naďalej bezplatná. Okrem toho by malo jeho postavenie posilniť zjednodušenie a sprehľadnenie faktúr.

Inteligentné merače

Do roku 2020 bude potrebné zaviesť inteligentné meranie spotreby energií buď pre všetkých odberateľov alebo v prípade vypracovania analýzy výnosov a nákladov si členský štát určí, aký podiel spotrebiteľov vybaví takýmito meračmi.

Spolupráca a postupná integrácia trhov v EÚ

EÚ tiež predpokladá posilňovanie spolupráce medzi prevádzkovateľmi prenosových sústav, čoho dôsledkom by mala byť postupná integrácia trhov, doplnil Sliva.

Európska komisia už v súčasnosti vypracúva dokument o takejto regionálnej spolupráci. V ňom posúdi súčasný stav a navrhne harmonogram pre vytvorenie jednotného energetického trhu.

„Unbundling“

Pokiaľ ide oblasť prenosu / prepravy, EÚ požaduje, aby sieť nevlastnil a súčasne nespravoval ten istý subjekt. Cieľom je predchádzanie možným konfliktom záujmov medzi aktérmi na trhu – výrobcami, dodávateľmi a prevádzkovateľmi sústav. Podľa tretieho balíka existujú tri možnosti, z ktorých si môže konkrétna členská krajina vybrať, ktorou cestou sa vydá:

  • predanie sústavy – vlastnícky unbundling (OU),
  • nezávislý prevádzkovateľ (ISO),
  • nezávislý prevádzkovateľ prepravnej siete (ITO).

Slovensko: ISO alebo ITO?

V slovenskom kontexte sa diskutuje predovšetkým o dvoch alternatívach unbundlingu: ISO a ITO. Pokiaľ ide o možnosť vytvorenia „ISO“, tento model je pre slovenské podmienky nákladnejší a prinesie zrejme viac byrokracie.

Väčšina členských štátov EÚ sa rozhoduje skôr pre vytváranie ITO – to znamená, že siete ostávajú vo vlastníctve pôvodných firiem, ale tie musia zabezpečiť také podmienky, aby sa správa siete vykonávala nezávisle.

V modeli ITO má tiež silné postavenie regulátor, ktorý vykonáva dohľad a môže prikázať i vykonanie niektorých krokov. Cieľom je zabezpečiť jednak nezávislosť, na druhej strane však i dlhodobý rozvoj a modernizácia sietí.

Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR predpokladá, že firmám v marci 2011 ponúkne na výber medzi ITO a ISO, pričom konkrétna podoba bude závisieť od dohody akcionárov dotknutých firiem (najmä pokiaľ ide o spoločnosť „eustream“, ktorá je vlastníkom plynovodov).

Kompetencie a povinnosti regulátorov

Nezávislosť regulátora ÚRSO sa má posilniť o. i. aj vytvorením vlastnej kapitoly v štátnom rozpočte pre financovanie jeho činnosti. Súčasne sa stanoví fixné obdobie pre pôsobenie členov Regulačnej rady, a to od 5 do 7 rokov s  možnosťou jedného obnovenia. Regulátor bude tiež vykonávať kontrolu „unbundlingu“ s možnosťou uvaliť sankcie za nedostatky.

Po prijatí novely by sa malo tiež zamedziť tzv. krížovým dotáciám medzi prenosom, distribúciou a dodávkou.

Konečný termín: 3. marec 2011

Konečným termínom pre implementáciu 3. liberalizačného balíka EÚ je 3. marec 2011. Firmy budú musieť nové pravidlá zohľadniť najneskôr do 3. marca 2012. Vláda musí stanoviť harmonogram pre zavádzanie inteligentných meračov do roku 2020 o ďalší rok neskôr.

Transpozičné novely zákonov budú tiež riešiť rad praktických otázok: zabezpečenie monitoringu, definovanie služieb vo verejnom záujme, oddelenie prenosových / prepravných sietí a prevádzkovateľov, možno i zmeny názvy jednotlivých subjektov na trhu a podobne.

Prezentácia Martina Slivu (Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR) odznela 14. októbra 2010 na odbornej konferencii Energofórum 2010 vo Vyhniach.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.