Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIE:Podľa manažmentu TEKO prekročilo limit predaja emisných kvót (2)

Ako dnes informoval riaditeľ finančného úseku TEKO Ján Huraj, predaj týchto kvót mal výrazne pozitívny vplyv na výsledky hospodárenia spoločnosti. „Bez uvedených predajov by TEKO dosahovalo záporné hospodárske výsledky,“ povedal Huraj. Zdôraznil však, že spoločnosť predala ročne viac voľných emisných kvót, ako bol rozdiel medzi pridelenou kvótou na daný rok a reálnou produkciou CO2 v tonách. „Z toho dôvodu pre roky 2011 a 2012 spoločnosť môže počítať len s minimálnymi výnosmi z predaja emisných kvót, pričom zaplatená daň z usporených kvót bude omnoho vyššia ako výnosy z predaja,“ podčiarkol Huraj.

Podľa finančného riaditeľa predala spoločnosť v uplynulých rokoch viac ako 200.000 kvót navyše, čo prinieslo zisk viac ako 12 miliónov eur. „V tomto a budúcom roku budeme musieť preto predaj kvót výrazne obmedziť, pretože limit na predaj je už prekročený,“ doplnil Huraj s tým, že chýbajúce prostriedky bude musieť spoločnosť nahradiť zvýšenými výkonmi v iných činnostiach, alebo výrazným šetrením.

Bývalý generálny riaditeľ TEKO Ladislav Lazár v reakcii na uvedené infromácie uviedol, že súčasná vládna garnitúra hľadá všetky možné spôsoby a používa všetky možné praktiky, aby zdôvodnila pripravovanú privatizáciu teplární. „Tvrdenia, že spoločnosť TEKO dosiahla zisk z predaja emisií CO2, respektíve že bývalé vedenie spoločnosti predalo nadlimitný objem emisií, nie sú pravdivé. Spoločnosť TEKO predala za štyri roky v období 2007 – 2010 emisie v hodnote 13,5 milióna eur, pričom za to isté obdobie investovala do opráv a rekonštrukcií prevádzok 74,5 milióna eur, čo je o 32,5 milióna eur viac, ako sa investovalo na tento účel v rokoch 2003 – 2006,“ povedal Lazár.

Dodal, že z týchto údajov je zrejmé, že po odpočítaní príjmu z predaja emisií vedenie spoločnosti TEKO v rokoch 2007 – 2010 investovalo do rozvoja spoločnosti o 19 miliónov eur viac ako jeho predchodcovia. „Navyše sme dosiahli v porovnaní s našimi predchodcami štyrikrát vyšší zisk a udržali sme cenu tepla. Je teda jednoznačné, že zisk sme nedosiahli z predaja emisií, ale preto, že sme sa vo vedení spoločnosti firme dostatočne venovali a to isté odporúčam aj súčasnému vedeniu. Dodávam len, že ak by sme nemuseli v rokoch 2007 – 2010 dobiehať zanedbané investície a opravy, zisk spoločnosti počas týchto štyroch rokov by bol ešte vyšší,“dodal Lazár.

Upozornenie: Správa bola rozšírená o 4. a 5. odsek.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.