Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIE: Zisk ČEZ vlani klesol, vedenie navrhlo nižšie dividendy

Vedenie firmy podľa portálu ihned.cz uviedlo, že ČEZ vlani zvýšil výrobu elektriny v zdrojoch spoločnosti o 1 %. Firma ale vyrobila oveľa menej elektriny vo svojich jadrových elektrárňach, pretože ich musela pre problémy pri kontrole zvarov odstaviť na oveľa dlhší čas, ako očakávala.

Predstavenstvo ČEZ navrhuje za minulý rok dividendu vo výške 33 Kč na jednu akciu. Pre štát, ktorý vlastní 70 % akcií, by to znamenalo, že získa 12,4 miliardy Kč. Výška dividendy sa vypočítavá z očisteného zisku, ktorý vlani klesol na 19,6 miliardy Kč z 27,7 miliardy Kč v roku 2015.

Generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš už predtým naznačoval, že vyplatenie dividendy vo výške 40 Kč za akciu, ako v predchádzajúcich rokoch, bude pre najväčšiu českú energetickú spoločnosť ťažké. Vlani musel ČEZ na ich vyplatenie vynaložiť 78 % zisku. Tento rok by mu na to nestačilo ani celých 100 %, pretože by potreboval zisk 21,5 miliardy Kč.

Spoločnosť ČEZ na udržanie dividend má, ale musela by siahnuť do svojich rezerv. Manažment firmy varuje, že to môže ohroziť rating firmy a jej schopnosť požičiavať si peniaze.

„Keď začnete vyplácať na dividendách viac, než koľko zarobíte, čo sú tiež nápady niektorých našich akcionárov, veľmi to ovplyvňuje predovšetkým rating, a tým pádom dlhodobú kondíciu a schopnosť požičať si peniaze. A to musí mať svoje medze,“ povedal šéf ČEZ Beneš v rozhovore pre Hospodářské noviny (HN).

Majoritným akcionárom ČEZ je štát, ktorý prostredníctvom ministerstva financií vlastní zhruba 70 % akcií. A minister financií Andrej Babiš bude nakoniec tým, kto rozhodne, či na tvrdenia manažmentu pristúpi. Štátny rozpočet totiž zatiaľ počíta s príjmom z dividend vo výške 13 miliárd Kč.

(1 EUR = 27,021 CZK)

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.