Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Záujem o biobenzín v Česku medziročne silno klesol

Motoristi majú na tieto palivá nižšiu spotrebnú daň. Tá sa však od nového roku zvýši a ľudia o také palivo stratia záujem.

„Jednou z ciest by mohlo byť zavedenie daňovej podpory na vyspelé biopalivá,“ uviedol Jan Duspěva, šéf štátneho petrolejárskeho podniku Čepro.

Ceny bežných fosílnych palív klesajú, takže v Čepru vidia v súčasnosti aj napriek daňovému zvýhodneniu na biopalivá medziročný pokles záujmu o „biobenzín“ E87. Ten je až 27-%.

Vývoj cien fosílnych palív, ktoré sa tvoria mimo Českej republiky, môže kedykoľvek otriasť dopytom po vysokopercentných biopalivách. Vzhľadom na vývoj na trhu sú dotácie na ich predaj celkom nedostatočné.

Pokiaľ distribútori nesplnia povinný objem primiešania biopalív (4,1 % do benzínu a 6 % do nafty), je pokuta stanovená na 40 Kč (1,48 eura) za každý neprimiešaný liter biozložky. Ak by nesplnili úsporu emisie skleníkových plynov, tam je aktuálna pokuta 10 miliónov Kč. Ministerstvo životného prostredia teraz navrhuje distribútorom pokutu až 2 miliardy Kč, ak by nesplnili prísnejšie emisné ciele.

Povinnosť znižovať emisie v ovzduší majú nielen distribútori pohonných látok. Každá časť priemyslu dostala samostatný cieľ. Elektrárňam sa predpísalo znižovanie emisií buď modernizovaním technologických zariadení alebo nákupom emisných povoleniek. Aj automobilky musia splniť určité emisné limity pri výrobe vozidiel. Problém s nedodržovaním limitov sa prejavil škandálom v automobilovom priemysle.

Distribútori palív majú svoje ciele. V roku 2014 mali v doprave znížiť emisie o 2 %. To zvládli. V nasledujúcom roku ich musia znížiť o 4 % a do roku 2020 o 6 %.

(1 EUR = 27,090 CZK)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.