Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Total sa dohodol na predaji podielov v 2 ropných poliach firme Statoil

Nórsky Statoil prevezme 51-% podiel Totalu v ropnom poli Martin Linge a jeho 40-% podiel v poli Garantiana.

„Nadchádzajúca akvizícia spoločnosti Maersk Oil nás viedla k tomu, aby sme preskúmali naše portfólio v tejto oblasti a sústredili sa na aktíva, v rámci ktorých spoločnosť Total dokáže vytvoriť synergie,“ uviedol Arnaud Breuillac, šéf oddelenia prieskumu a ťažby vo svojom vyhlásení.

Francúzsky koncern dodal, že hoci nórske ropné polia zostávajú pre neho strategicky dôležité, sú jedným z hlavných zdrojov jeho produkcie, chce sa zamerať na zatiaľ nesprevádzkované ložiská, ako sú Ekofisk, Snohvit a Johan Sverdrup, v tzv. nórskom kontinentálnom šelfe. Tie totiž ponúkajú nízke výrobné náklady a umožnia Totalu zvýšiť synergie z existujúcej infraštruktúry v danej oblasti.

Podiel Statoilu v ropnom poli Martin Linge po dokončení dohody stúpne na 70 % z doterajších 19 %. Toto ropné pole v Severnom mori má odhadované využiteľné zdroje presahujúce 300 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) ropného ekvivalentu, pričom ťažba by sa mala začať v prvej polovici 2019.

Nové ropné pole Objav Garantiana má potenciál 50 ž 70 miliónov barelov ropného ekvivalentu a jeho vývojové koncepcie sa v súčasnosti vyhodnocujú.

(1 EUR = 1,1877 USD)

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.