Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIE: Slovenské kolektory majú na lotyšskom trhu približne 25-% podiel

„V porovnaní s východiskovou základňou v roku 2010 vzrástol odbyt v Lotyšsku v roku 2011 na päťnásobok a v tomto roku by mal dosiahnuť až desaťnásobok z roku 2010,“ uviedol zástupca riaditeľa Thermosolaru Ján Tomčiak.

Lotyšsko je podľa jeho slov jednou z mála európskych krajín, kde inštalácie slnečných systémov rastú prudkým tempom. Od roku 2011 sa tu realizuje niekoľko štátnych programov na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie, predovšetkým slnečnej.

„Aktuálne sú tieto programy zamerané na štátny a komunálny sektor – ide o desiatky materských škôl, jaslí i stredných škôl a športových komplexov. Pripravuje sa aj spustenie dotačného programu pre súkromné osoby,“ podotkol Tomčiak.

Ako ďalej uviedol, dá sa síce predpokladať, že po ukončení podporných programov sa tempá prírastkov výrazne znížia, ale vytvoria sa predpoklady na ďalšie inštalácie nedotovaných zariadení, pretože ľudia sa presvedčia o zmysluplnosti aktívneho využívania slnečnej energie.

Thermosolar v súčasnosti predáva na Slovensku iba malú časť svojej produkcie, hlavná časť smeruje na európske trhy. Podstatnú časť produkcie umiestňuje v Nemecku, ktoré je európskym lídrom v počte namontovaných solárnych systémov. Veľmi silnú pozíciu má aj na českom a maďarskom trhu a vo Veľkej Británii.

Významný je aj predaj v Španielsku, Rakúsku, Taliansku, Francúzsku, Lotyšsku, Srbsku, Poľsku, Rumunsku, Slovinsku, Rusku, vo Švajčiarsku, na Ukrajine i v ďalších európskych krajinách. Thermosolar vyváža do 46 krajín sveta, okrem iného i do Nepálu, Maroka, Južnej Afriky, Mexika a ďalších afrických a ázijských štátov.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.