Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Slovenská republika bola vlani vo výrobe elektriny sebestačná

Spotreba zemného plynu v SR v ostatných rokoch stagnuje. Domáca ťažba zemného plynu predstavuje málo významný objem, závislosť Slovenska od dovozu sa pohybuje stále na úrovni okolo 98 %.

Úplné prerušenie dodávok plynu do SR sa vlani nezaznamenalo. „Iba v období od septembra 2014 najvýznamnejší dodávateľ plynu na Slovensku zaznamenával krátenie denných dodávok od spoločnosti Gazprom Export, ktoré sa pohybovalo v rozsahu od 8 do 56 %. Ako príčina krátenia boli uvádzané technické dôvody, respektíve plnenie zásobníkov v rámci Ruskej federácie,“ spresnil ÚV.

V správe sa zároveň pripomína, že v septembri 2014 sa spustila komerčná prevádzka plynovodu Vojany – Užhorod, ktorým sa zabezpečuje preprava plynu na Ukrajinu cez hraničný bod Budince. Prepravná kapacita slovensko-ukrajinského plynovodného prepojenia je 27 miliónov m3 plynu denne. „Realizácia projektu prepojenia Slovenska a Maďarska bola ukončená a v súčasnosti prebieha obmedzená testovacia fáza,“ dodal ÚV SR.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.