Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIE: SIEA preplatila zhotoviteľom prvé poukážky na inštaláciu zariadení OZE

„Čakáme na ďalšie žiadosti. Radi by sme čo najskôr preplatili čo najviac z ostatných 970 už vydaných aktívnych poukážok, pretože od preplatenej sumy nepriamo závisí aj výška alokácie v 2. kole,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Prostriedky na národný projekt Zelená domácnostiam pochádzajú z Operačného program Kvalita životného prostredia, ktorý je financovaný zo štrukturálnych fondov a štátneho rozpočtu. Uvoľňujú sa postupne, v závislosti od čerpania. Ak o poukážky požiadajú domácnosti, ktoré len zvažujú investíciu, prípadne ju chcú realizovať až o niekoľko mesiacov neskôr, prostriedky sú zbytočne zablokované pre iných už pripravených žiadateľov.

S cieľom podporiť čo najviac inštalácií a umožniť čerpanie podpory pripraveným, SIEA plánuje upraviť termín realizácie inštalácií. Zatiaľ čo poukážky vydané v 1. kole je nutné využiť do šiestich mesiacov od vydania, v 2. kole bude platnosť poukážok kratšia. Dôvodom je aj blížiaca sa vhodnejšia sezóna pre inštalácie.

SIEA preplatila poukážky k takmer všetkým doručeným žiadostiam od zhotoviteľov. Takmer polovica preplatených poukážok sa týkala solárnych kolektorov, necelá tretina tepelných čerpadiel. Kotlov na biomasu a fotovoltických systémov sa týkalo do päť poukážok. „Oceňujeme pripravenosť a ochotu zhotoviteľov podieľať sa na projekte Zelená domácnostiam, ale radi by sme upozornili na najčastejšie problémy, ktoré sa pri kontrole žiadostí vyskytli. Z predkladaných dokumentov musí jednoznačne vyplývať kto, kedy, kde a aké zariadenie v domácnosti nainštaloval,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie SIEA Eduard Jambor.

Nevyhnutnou prílohou žiadosti o preplatenie poukážky je doklad o uvedení zariadenia do prevádzky. Na niektorých dokladoch chýbali podpisy odborne spôsobilej osoby, na iných podpis zástupcov domácností. Na faktúre za dodávku a montáž zariadenia nie je nutné uvádzať detailné členenie na najmenšie položky. Vhodné nie je ani zjednodušené označenie iba inštalovaného zariadenia ako predmetu fakturácie.

Oprávnené výdavky treba špecifikovať jasne a zrozumiteľne, rozlíšené musia byť takým spôsobom, aby bolo možné posúdiť ich oprávnenosť a overiť ich súlad so všeobecnými podmienkami poskytnutia podpory. Faktúra by mala obsahovať aj podpis osoby zodpovednej za jej vystavenie a pečiatku, ak sa používa.

Podrobnejšie informácie k faktúram a dokladom o inštalácii a uvedení zariadení do prevádzky budú súčasťou usmernení, ktoré SIEA pre zhotoviteľov pripravuje. Z osobitných podmienok projektu vyplýva, že súčasťou žiadosti o preplatenie poukážky musia byť aj fotografie zrealizovanej inštalácie, medzi ktorými je aspoň jedna fotografia výrobného štítku zariadenia s uvedeným výrobným typom. Ak je rovnakých zariadení viac, stačí jedna fotografia štítku z každého druhu. Účelom fotografií je overiť, či deklarované zariadenie bolo skutočne nainštalované pred predkladaním žiadosti o preplatenie poukážky.

Domácnosti môžu v rámci projektu využiť služby 570 oprávnených zhotoviteľov. Z nich sa 370 venuje fotovoltike, vyše 300 solárnym kolektorom, viac ako 140 tepelným čerpadlám a takmer 100 kotlom na biomasu.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.