Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. augusta 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Saudská Arábia v júni vyviezla menej ropy, aj keď jej produkcia stúpla

Ale zároveň Saudská Arábia, ktorá je najväčším producentom v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), v júni vyťažila 10,07 milióna barelov ropy denne, čo je 190.000 barelov/deň viac ako v máji. Arabské kráľovstvo však v júni spotrebovalo viac ropy doma, na výrobu elektriny, keďže v horúcich letných mesiacoch sa dopyt po energii zvyšuje.

Konkrétne, Saudská Arábia spotrebovala v júni 680.000 barelov ropy denne na výrobu elektrickej energie, o 76.000 barelov denne viac ako v máji.

Prispel k tomu aj moslimský pôstny mesiac ramadán, počas ktorého spotreba elektriny stúpa. Tento rok pripadol ramadán na obdobie od 27. mája do 25. júna.

OPEC a ďalší významní producenti ropy sa pritom dohodli na znížení jej ťažby v tomto roku, aby podporili rast cien a dosiahli pokles nadmerných skladových zásob na celom svete.

OPEC sa zaviazal, že do marca 2018 zredukuje svoju celkovú produkciu o 1,2 milióna barelov ropy denne. Ostatní veľkí producenti, ktorí nie sú členmi OPEC, súhlasili, že znížia ťažbu o polovicu tohto objemu.

Produkcia Saudskej Arábie bola júni len o 12.000 barelov denne vyššia ako jej cieľ v rámci dohody OPEC, ktorým je 10,058 milióna barelov/deň.

Saudské rafinérie spracovali v júni 2,58 milióna barelov ropy denne, čo je nárast oproti 2,52 barelov/deň v máji.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.