Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

OPEC a ďalší producenti zrejme tento mesiac predĺžia dohodu o limitoch

Podľa aktuálnej dohody, OPEC spolu s Ruskom a deviatimi ďalšími producentmi, od januára tohto roka znížili ťažbu o približne 1,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Dohoda platí do marca 2018 a jej cieľom je zredukovať nadmerné zásoby ropy v skladoch po celom svete a zastaviť pokles jej cien. Faktom je, že ceny ropy sa od začiatku roka zvýšili, ale stále sú o zhruba 50 % nižšie ako v júni 2014, keď zamierili nadol. Preto kartel a ostatní producenti zvažujú predĺženie dohody.

Nemenované zdroje z OPEC naznačili, že sa výrobcovia naklonili k predĺženiu dohody do konca roka 2018, hoci konečné rozhodnutie môže byť odložené až do začiatku budúceho roka, v závislosti od trhu.

Podľa Spojených arabských emirátov však nie je potrebné odkladať konečné rozhodnutie a za lepšiu možnosť považuje dohodu už na schôdzi 30. novembra vo Viedni. Aj Omán vyjadril dôveru, že sa producenti dohodnú už tento mesiac.

Ak sa členovia aj nečlenovia kartelu rozhodnú predĺžiť limity na ťažbu, bude to až do konca roka 2018, naznačil Omán, podľa ktorého však dohoda nebude zahŕňať aj väčšie obmedzenie ťažby.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.