Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. septembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Nové egyptské ložisko plynu ohrozuje jeho export z Izraela

Eni cez víkend ohromila trhy, keď oznámila, že v egyptských pobrežných vodách objavila najväčšie ložisko plynu v Stredozemnom mori a 20. najväčšie nálezisko tejto suroviny na svete. Podľa predbežného odhadu Zohr ukrýva 850 miliárd kubických metrov plynu.

Nové ložisko však ohrozuje rokovania o lukratívnych dohodách medzi izraelskými a západnými energetickými firmami, ktoré pôsobia v Egypte a nemuseli by tak dovážať plyn z Izraela.

Akcie energetických firiem v Izraeli po zverejnení správy o egyptskom nálezisku dnes citeľne klesli. A hoci je podľa expertov zatiaľ ešte skoro na vyhodnotenie kvality a významu egyptského náleziska, ak sa predbežné odhady potvrdia, bude to zlá správa pre izraelské firmy.

Ložisko Zohr tak bude priamym konkurentom izraelských projektov a zrejme prispeje k zníženiu cien plynu aj ziskových marží.

Na druhej strane, aj keď ťažba v egyptských vodách zastaví export plynu z Izraela do tejto arabskej krajiny, hlavným odberateľom izraelského plynu má byť domáci trh.

Zohr zníži závislosť Egypta od dovozu plynu, oživí jeho priemysel a pritiahne zahraničné investície. Egypt, ktorý aj predtým ťažil plyn z iných ložísk, sa pre stúpajúci domáci dopyt po tejto komodite stal z pôvodného exportéra jeho dovozcom.

Talianska Eni pôsobí v Egypte prostredníctvom svojej egyptskej dcéry IEOC viac ako 60 rokov a je jedným z najväčších producentov energií v krajine. V júni podpísala s egyptským ministerstvom energetiky dohodu o prieskume viacerých ložísk.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.