Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. novembra 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Nízky stav vody v českých riekach znižuje výrobu elektriny

„Vo výrobe elektriny v hydroelektrárňach sme hlboko pod číslami, na ktoré sme boli zvyknutí,“ uviedol hovorca pre obnoviteľné zdroje energetickej spoločnosti ČEZ Martin Schreier.

Pološtátny gigant ČEZ sa na celkovom inštalovanom výkone vodných zdrojov v Česku podieľa 75 %. Hydroelektrárne sú však preň okrajovou záležitosťou.

Vodné elektrárne od júna do konca augusta vyrobili o takmer 25 % menej elektrickej energie než v rovnakom období vlaňajška. Pritom už v minulom roku ich produkcia klesla pod dlhodobý priemer.

ČEZ patrí pritom k tým šťastnejším v sektore. Patrí mu 25 malých hydroelektrární a celá vltavská kaskáda. Tá musí zabezpečovať minimálny prietok vody cez hlavné mesto.

„Výroba veľkých vodných elektrární bola tento rok v júli takmer 30 % pod dlhodobým normálom,“ dodal Schreier.

Elektrárne na malých tokoch sú na tom oveľa horšie. Úbytok vody sa prejavuje na ich výkone okamžite. Niektoré už prestali vyrábať, iným klesol výkon pod 50 %.

„Najhoršia situácia je v podhorských oblastiach. Čím vyššie je elektráreň proti prúdu, tým je to horšie. Najmä tie novšie bojujú o prežitie a majitelia ich musia dotovať,“ uviedol člen Cechu prevádzkovateľov malých vodných elektrární Miroslav Tůma. Suchom trpia najviac východné Čechy a severná Morava.

Nepriazeň počasia zasiahla výrobcov v celej strednej Európe. Napríklad rakúska spoločnosť Verbund, ktorá vyrába 90 % elektriny v Rakúsku a Bavorsku, dodala od začiatku januára do septembra do siete o 60 % menej elektriny než zvyčajne.

Nádej, že sa vodné toky vrátia do normálu, je teraz malá.

Iná situácia je v prečerpávacích vodných elektrárňach. Trojica týchto zdrojov, ktoré patria ČEZ, vyrobila do augusta medziročne o 25 % elektriny viac.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.