Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIE: Najväčší slovenský výrobca kolektorov víta zachovanie dotácií

„Za absolútne nedostatočnú však pokladáme plánovanú ročnú sumu, vyčlenenú na podporu využívania slnečných kolektorov a kotlov na biomasu vo výške 1,5 milióna eur do roku 2013,“ upozornil. „Veď len za približne jeden a pol roka trvania dotácií sa vyčerpalo asi 4,3 milióna eur a to sa ešte nestihli všetky podané žiadosti dodnes vybaviť“, dodal.

Poukázal aj na to, že teplo získané z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) ťahá na Slovensku za kratší koniec, aj v porovnaní s nákladmi, ktoré sa vynakladajú za zelenú elektrickú energiu. „Podľa predpokladov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR odberatelia zaplatia v tomto roku iba za elektrickú energiu vyrobenú zo solárnych fotovoltaických panelov 117 miliónov eur a celkové náklady na podporu zelenej elektrickej energie budú 235 miliónov eur“, konštatoval Novák.

Tento nepomer je podľa neho viditeľný v tom, že podľa Národného akčného plánu pre energiu z OZE spracovaného pre Európsku komisiu MH SR v minulom roku, na hrubej konečnej spotrebe energie v roku 2005 mala výroba tepla a chladu vyše 60-percentný podiel, elektrická energia 23,6-percentný a doprava podiel 17,1 %.

Podľa Nováka napriek tomu, že sa očakáva perspektívne výrazné zvýšenie energetickej efektívnosti všeobecne a hlavne v oblasti spotreby tepla, teplo aj v roku 2020 by sa malo podieľať na celkovej spotrebe energií na Slovensku minimálne 50 %.

„Ak to teda štát myslí vážne so splnením slovenského záväzku dosiahnuť 14-percentný podiel OZE na celkovej konečnej spotrebe energií do roku 2020, bez rozvíjania výroby zeleného tepla sa to nedá dosiahnuť“, zdôraznil.

Slovensko by podľa neho malo začať uvažovať aj nad systémovou zmenou postupného prechodu od dotácií k povinnosti kryť určitý podiel spotreby tepla z OZE. S takýmito legislatívnymi úpravami majú už praktické skúsenosti niektoré štáty EU, kde je pre novostavby predpísaný minimálny podiel OZE na celkovej spotrebe tepla.

Splnenie tejto úlohy sa dá dosiahnuť aj v bytových domoch s centralizovaným zásobovaním teplom (CZT) využívaním OZE v teplárňach, alebo veľkých výmenníkových staniciach. Navyše merné investičné náklady na jednotku získaného solárneho tepla sú tu výrazne nižšie ako je to v prípade malých solárnych systémov v rodinných domoch.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.