Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. novembra 2014 Ostatné od Energia.skTASR

Šefčovič predloží koncept energetickej únie začiatkom budúceho roku

„Preferujem, aby tento koncept podporila Európska rada už v marci s cieľom mať jasný akčný plán a schválené prioritné projekty pre oblasť energetickej infraštruktúry. Táto je kľúčová pre to, aby energetická únia fungovala,“ uviedol dnes Šefčovič v Košiciach počas diskusného podujatia EU Stakeholder Brunch. Týmto podujatím podľa neho odštartovala verejná debata v krajinách EÚ o tom, ako vybudovať európsku energetickú úniu, ktorá je jednou z troch kľúčových priorít novej eurokomisie.

„Netvrdím, že postavím na nohy úplne novú energetickú politiku do marca, ale, že bude hotová koncepcia, ktorá umožní krok za krokom, aby sme projekt reálne uviedli do života,“ konštatoval ďalej Šefčovič.

Podľa neho je „dlhom“ voči občanom zaistenie realizácie vízií energetickej únie a zabránenie situácii, akej aj Slováci museli čeliť počas plynovej krízy v zime 2009. „Dúfam, že o päť rokov si budeme môcť povedať, že vďaka našim opatreniam sme dokázali konsolidovať smerovanie udržateľného rastu, zvýšiť zamestnanosť a postupne opätovne získať dôveru svojich občanov,“ povedal slovenský člen EK.

V súvislosti s košickými oceliarňami U.S. Steel a ďalšími podnikmi potvrdil Šefčovič podporu priemyselnej politiky zo strany EK. Dôležité je podľa neho mať ceny energií, ktoré sú konkurencieschopné pre energeticky náročné odvetvia, ako je oceliarstvo, či automobilový priemysel. Aj z tohto dôvodu je potrebné dosiahnuť oveľa lepší výsledok v budovaní energetickej únie, lebo by to malo mať priamy, ja verím, pozitívny dopad na zníženie cien energií,“ dodal.

Ohľadom otázky tranzitu ruského plynu na Ukrajinu a ďalej na Slovensko a do Európy Šefčovič konštatoval, že je to téma, ktorej sa venuje každý deň. Dohodu o dodávkach ruského plynu na Ukrajinu, známu ako zimný balík, uzatvorili koncom októbra zástupcovia oboch strán spolu s EÚ. „Dá sa povedať, že doposiaľ sa táto dohoda rešpektuje,“ povedal podpredseda EK.

Na podujatí EU Stakeholder Brunch sa zúčastnili zástupcovia slovenského podnikateľského, akademického a mimovládne sektora, ako aj regionálnej a miestnej samosprávy. Organizátormi boli portál EurActiv.sk, Zastúpenie EK na Slovensku a Americká obchodná komora (AmCham).

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.