Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIE: EÚ ohrozuje spor o cenu plynu pre Ukrajinu, ale je lepšie prirpravená

Rusko v januári 2009 pre spory s Kyjevom o cenu plynu zastavilo jeho transport cez Ukrajinu do strednej a juhovýchodnej Európy. Domácnosti tak zostali bez tepla a firmy museli zastaviť výrobu.

Vlády v regióne sa teraz obávajú, že nový spor, ktorý tento týždeň vypukol medzi Moskvou a Kyjevom, povedie znova k prerušeniu dodávok komodity počas zimnej sezóny, keď je dopyt po plyne najväčší.

Ukrajina dováža väčšinu plynu pre svoju spotrebu z Ruska a je tiež hlavnou tranzitnou trasou pre dodávky plynu do Európskej únie (EÚ). Únia pokrýva zhruba 25 % zo svojej spotreby dovozom ruského plynu cez územie Ukrajiny. A hoci vláda v Kyjeve tvrdí, že si vytvorila dostatočné zásoby plynu, ktoré by mali pokryť jej zimnú spotrebu, zákazníci v EÚ sa obávajú, že dodávky určené im nakoniec skončia na Ukrajine, ak jej zásoby nebudú stačiť. A to opäť rozpúta novú krízu.

Analytici pripomínajú, že príchod chladného počasia už viedol k zníženiu zásob plynu v strednej Európe, Nemecku a Taliansku.

„Európa ako celok už zaznamenala pokles zásob tento týždeň, pritom Rakúsko (v uzle Baumgarten), Nemecko a Taliansko minulý týždeň odčerpali zo zásobníkov 157 miliónov kubických metrov plynu. To vyvoláva obavy v súvislosti s možným prerušením dodávok cez Ukrajinu, ktoré stále hrozí,“ uviedla poradenská spoločnosť Energy Aspects vo svojej správe.

Jonathan Stern z inštitútu pre energetické štúdie v Bruseli však pripomína, že Európa je už lepšie pripravená na možné prerušenie dodávok ako pred niekoľkými rokmi. A to vďaka novému plynovodu Severný prúd, ktorý je v prevádzke od roku 2011 a prepravuje plyn z Ruska po dne Baltického mora do Nemecka a odtiaľ ďalej do Európy.

Okrem toho štáty, ktoré v minulosti kríza najviac zasiahla, vybudovali nové plynové prípojky so susednými krajinami a upravili sieť potrubí tak, aby bolo možné spustiť aj tzv. spätný chod – zo západu na východ. To znamená, že plyn z Ruska sa môže transportovať cez Nemecko do Česka a ďalej na Slovensko a do Maďarska. Hlavný problém reverzných dodávok však je, že umožňuje transport dohodnutého objemu plynu, a nie nové dodávky, ktoré budú potrebné, ak sa dopyt po komodite s klesajúcimi teplotami bude zvyšovať.

„Ak Nemecko spotrebuje väčšinu dovážaného plynu, alebo ak začne Británia odoberať plyn z Nemecka, nebude ho dosť aj pre krajiny strednej a južnej Európy,“ upozornil nemenovaný nemecký obchodník s plynom.

A hoci Británia zvyčajne neodoberá plyn z Ruska, jej rezervy v Severnom mori klesajú, čo znamená, že bude čoraz viac závislá od dovozu komodity, napríklad skvapalneného plynu z Nórska, ale tiež ruského plynu cez Severný prúd.

Nová plynová kríza najtvrdšie zasiahne juhovýchodnú Európu, ktorá zatiaľ ešte nemá vybudované nové prípojky na susedné štáty. Bosna a Hercegovina pripustila, že zastavenie dodávok cez Ukrajinu krajinu tvrdo zasiahne.

Ruský energetický gigant a jeho partneri – talianska spoločnosť Eni, francúzsky koncern EDF a nemecký Wintershall, v snahe zabrániť opakovaniu plynových kríz začali s výstavbou plynovodu Južný prúd. Ten by mal od roku 2015 prepravovať ruský plyn po dne Čierneho mora mimo územia Ukrajiny do južnej a východnej Európy.

Ale dovtedy je juh, východ ale aj stred Európy stále zraniteľný a s obavami sleduje vývoj sporu medzi Kyjevom a Moskvou.

Taliansku, ktoré dováža takmer 40 % plynu zo severnej Afriky, zase spôsobuje problémy prerušenie ťažby v Líbyi. Vo všeobecnosti nestabilita v Afrike núti Taliansko, aby zvýšilo import plynu z Ruska.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.