Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. septembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

EPH kupuje stratovú nemeckú elektráreň na čierne uhlie

„Zmluvu podpíšeme v priebehu septembra. Riadime sa stratégiou postupne zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov na 50 %. Rozhodnutie predať elektráreň umocnili tiež ekonomické tlaky v oblasti čiernouhoľných elektrární,“ odôvodnila predaj šéfka predstavenstva Stadtwerke Hannover Susanna Zaprevaová.

Cenu transakcie nechceli obe strany komentovať. V nemeckých médiách sa už objavili špekulácie, že Nemci by mali k elektrárni „prihodiť“ ešte hotovosť. Doterajší vlastníci zvažovali ako alternatívu k predaju odstavenie elektrárne, ktorá je už niekoľko rokov v strate. Jej prenechanie českému holdingu im ušetrí peniaze na neskoršiu likvidáciu.

Stadtwerke Hannover oceňujú účtovnú hodnotu svojho 83-% podielu v elektrárni na 40 miliónov eur, uviedol finančný riaditeľ hannoverskej firmy Marc Hansmann.

Pre EPH je nákup takmer 40 rokov starej elektrárne pokračovaním v tzv. nemeckej stratégii. Spolieha sa na to, že po odstavení jadrových elektrární v roku 2022 bude Nemecko ešte celé roky potrebovať uhoľné elektrárne. „V našom portfóliu doteraz dominuje hnedé uhlie. Kúpou elektrárne Mehrum ho strategicky doplníme o čierne uhlie. Vďaka dlhoročným skúsenostiam s prevádzkou tepelných elektrární sme presvedčení, že napriek zložitým podmienkam na trhu nájdeme pre Mehrum v súvislosti s našimi ďalšími elektrárňami ekonomickú perspektívu,“ povedal Jan Špringl, podpredseda predstavenstva EPH.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.