Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. septembra 2014 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

V Hamburgu sa uskutoční najväčšia výstava veternej energetickej techniky

S produkciou zariadení na výrobu elektrickej energie z vetra sa predstaví 1200 vystavovateľov z 30 krajín. Podujatie sa bude konať vo vhodnom období, lebo tento sektor energetiky čaká v nasledujúcich rokoch nový rozmach.

Na celom svete sa doteraz inštalovali veterné energetické kapacity na pevnine s inštalovaným výkonom 314 gigawattov. Vlani z nich pribudlo len 36 gigawattov. Prírastok zariadení sa medziročne znížil o 20 %. Výrobcovia techniky však tvrdia, že tento rok bude pre nich oveľa úspešnejší.

V nasledujúcich piatich rokoch podľa prieskumnej trhovej spoločnosti Navigant pribudnú na súši kapacity s inštalovaným výkonom viac ako 250 gigawattov.

Výrobcovia zvyšujú sériovosť a výkonnosť zariadení, čo vedie k poklesu ich trhovej ceny a k rýchlejšej návratnosti investícií. Veľkí producenti ako Siemens, Alstom, Senvion či Vestas vyrábajú čoraz väčšie a výkonnejšie turbíny.

Na veľtrhu budú turbíny s rozpätím vrtúľ rotorov až 150 metrov. Sú určené pre parky v plytkých morských vodách. Ich inštalovaný výkon bude šesť a viac megawattov. Vrtule rotorov na osadenie na pevnine už majú rozpätie listov do 130 metrov, väčšiu pohyblivosť, takže budú výkonnejšie. Ich inštalovaný výkon vzrastie najmenej na 3 megawatty.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.