Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA:Fotovoltici odmietajú obvinenia ZSE súvisiace s vyššími cenami elektriny

„Príslušné distribučné spoločnosti na oficiálnu žiadosť nie sú ochotné zverejniť skutočné čísla, koľko bude presne tento rok zapojených slnečných elektrární. V prípade vetra to nebude ani jedna tak ako v uplynulých rokoch. Napriek tomu sa ZSE Distribúcia odvoláva na zvyšovanie cien aj práve vďaka nim,“ uviedla riaditeľka SAPI Veronika Galeková.

„SAPI dôrazne odmieta cielené útoky na obnoviteľné zdroje energie, zvlášť na slnečnú energiu, a týmto spôsobom odmieta zakrývanie skutočného problému, ktorým je stanovenie nových poplatkov do Národného jadrového fondu (NJF). Poplatky do NJF boli v uplynulých rokoch minimálne a na tento deficit sa majú skladať všetci obyvatelia Slovenska bez toho, aby si túto skutočnosť uvedomili. Tým sa opätovne potvrdzuje, že cena elektriny z jadra obsahuje rôzne skryté poplatky a štátne dotácie, a tým je jej skutočná cena oproti prehľadným dotáciám obnoviteľných zdrojov neodhadnuteľná,“ zdôraznila.

„Na území západného Slovenska by objem vyprodukovanej elektriny prihlásený výrobcami, ktorý je ZSE Distribúcia povinná vykúpiť, mohol podľa hovorcu spoločnosti Západoslovenská energetika Jána Orlovského znamenať približne 5 až 7-% nárast ceny za distribúciu elektriny. „Oproti roku 2010 vstupuje do ceny distribučného poplatku v zvýšenej miere povinný výkup výrazne drahšej, tzv. zelenej elektriny. Zmeny a navýšenie odrážajú iba povinnosti, ktoré distribučnej spoločnosti vyplývajú z legislatívy prijatej za ostatné roky,“ uviedol Orlovský 30. septembra 2010.

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) vznikla v roku 2010 ako profesijné združenie právnických osôb. Jej cieľom je pravdivo informovať o všetkých súvislostiach s výrobou elektrickej energie pomocou slnečného žiarenia nielen širokú verejnosť, ale nadviazať aj dialóg so štátnymi inštitúciami.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.