Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Väčšina Slovákov je ochotná šetriť energiu, len ak sa im to oplatí

Podľa prieskumu vykonaného agentúrou Dicio v období od 27. mája do 11. júna tohto roka na vzorke 1464 respondentov takmer dve tretiny opýtaných Slovákov nikdy nehľadali informácie o tom, ako by mohli usporiť energiu a úsporné opatrenia v domácnostiach podmieňujú tým, že chcú vedieť, či sa im to oplatí. Mnohí si pritom uvedomujú, že by dokázali obmedziť spotrebu energie aj bez veľkých investícií, len jednoduchou zmenou správania.

Približne 10,8 % domácností nechce vykonať žiadne opatrenia na úsporu energie. Naopak, 12 % tvrdí, že by ich urobilo bez ohľadu na náklady a náročnosť. Väčšina, približne 65,4 % Slovákov je ochotných urobiť opatrenia, ktoré by im pomohli usporiť energiu, iba ak by vedeli, že sa im to oplatí.

Viac ako polovica respondentov – 53,7 %, ešte nikdy aktívne nehľadala informácie o tom, ako by mohla energiu usporiť. Tých, ktorí informácie o možných úsporách vyhľadávajú pravidelne, je 6,9 % a 26,7 % Slovákov sa o možnosti ako usporiť zaujímalo opakovane.

Len 61,4 % Slovákov si jednoznačne uvedomuje, že najväčšiu časť výdavkov za spotrebovanú energiu minie na vykurovanie. Viacerí na prvom mieste uvádzali aj výdavky na energiu použitú na prevádzku spotrebnej elektroniky (9,3 %), na pranie (8,6 %) a osobnú hygienu (7,9 %).

Na otázku, pričom by respondenti dokázali obmedziť spotrebu energie, 43,4 % respondentov uviedlo, že by dokázali usporiť pri osvetlení. Tretina (31,9 %) respondentov pripúšťa, že by dokázala menej plytvať energiou pri vykurovaní predovšetkým správnym vetraním a neprekurovaním.

Väčšie investície, ako je napríklad zatepľovanie, výmena okien alebo výmena kotla za efektívnejší, ktoré majú významnejší vplyv na spotrebu energie, by dokázalo realizovať len 20,6 % z dopytovaných. Tento spôsob obmedzenia spotreby častejšie (31,5 %) uvádzali tí, ktorí pravidelne alebo opakovane vyhľadávajú informácie o možných úsporách, zatiaľ čo z respondentov, ktorí informácie o úsporách nevyhľadávajú, by tak urobilo len 15,1 %.

Z prieskumu zároveň vyplýva, že energeticky úsporne sa správajú najmenej študenti a nezamestnaní. Menej často ako zvyšok populácie sa obmedzujú pri spotrebe energie aj podnikatelia, z ktorých majú viacerí tendenciu plytvať teplou vodou a nezvyknú vetrať krátko a intenzívne. No vedia si častejšie ako je priemer priplatiť za úsporné žiarovky a energeticky efektívne spotrebiče.

Najdôslednejšie podľa prieskumu dodržiavajú úsporné pravidlá dôchodcovia. Veľkú časť z nich by faktúry za energie zaskočiť nemali. Až 31,3 % dôchodcov totiž uvádzalo, že pravidelne mesačne sledujú spotrebu energie v domácnosti.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.