Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: V Košiciach diskutujú odborníci o energetických vyhliadkach v Európe

Podľa Vašákovej EK v posledných rokoch zaviedla systém dopadových štúdií, kde skúmajú vplyvy regulácie a najlepšieho riešenia na životné prostredie, podnikateľské prostredie, vnútorný trh, zamestnanosť, rast HDP a podobne. Na tieto dopadové štúdie EK využíva aj modelovanie. V rámci nedávno zverejnenej štúdie o energetických trendoch do roku 2030 EK prezentuje dva scenáre. „Základný scenár ukazuje, čo sa stane v prípade, že budeme pokračovať v implementácii súčasných politík, ale nebudú sa prijímať a implementovať ďalšie. Podľa referenčného scenára sa predpokladá, že členské krajiny EÚ zvýšia svoje úsilie a dôjde k naplneniu právne záväzných cieľov na zníženie emisií skleníkových plynov a podiel obnoviteľných zdrojov v roku 2030,“ uviedla Vašáková, podľa ktorej v oboch scenároch dôjde k stagnácii primárnej energetickej spotreby, čo je veľký rozdiel oproti scenárom, ktoré robila EK v predkrízovom období, keď rástla spotreba aj emisie.

„Čo sa týka podielu obnoviteľných zdrojov, tak v referenčnom scenári sa dosiahne sila v roku 2020 a ten podiel potom bude stúpať až do roku 2030. V základnom scenári na základe súčasných politík nedôjde k 20-% podielu obnoviteľných zdrojov a taktiež emisie neklesnú o 20 %. Takže súčasné politiky nie sú dostatočné na to, aby sme dosiahli stanovené ciele,“ skonštatovala Vašáková, podľa ktorej ale dôjde k posunu v energetickom mixe a bude sa posilňovať podiel obnoviteľných zdrojov a jadra na úkor uhlia a ropy. „Mierne bude narastať závislosť od dovozu, hlavne v dôsledku zníženej domácej produkcie a táto dovozná závislosť bude ťahaná závislosťou na zemnom plyne,“ dodala ekonomická analytička Generálneho riaditeľstva EK pre energetiku.

Podľa prezidenta konferencie Energofutura 2010 a predsedu Teplárenského združenia na Slovensku Jozefa Kovačoviča je v súčasnosti európska energetika na rázcestí. „Chceme rozvinúť diskusiu vo viacerých sekciách, kde renomovaní odborníci z rôznych sektorov poradia politikom, bez ktorých sa smerovanie energetiky nedá nasmerovať, ako ďalej s energetikou, čo podporiť, kam investovať obrovské peniaze, pretože energetika je sektor, ktorý je mimoriadne investične náročný,“ uviedol Kovačovič.

Na košickej konferencii, ktorej prvý ročník sa uskutočnil pred rokom v Bratislave, je prítomných okolo 200 účastníkov zo sféry biznisu, politiky a legislatívnej oblasti, ktorí aktívne formujú a ovplyvňujú prostredie energetického priemyslu v Európe. Medzi pozvanými hosťami sú aj odborníci z radov ministerstiev hospodárstva, životného prostredia alebo zahraničných vecí, či poslanci Európskeho parlamentu, ale aj zástupcovia tretieho sektora, akademici a predstavitelia súkromného sektora.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.