Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V Indii vláda zrušila štátnu kontrolu ceny motorovej nafty

Vláda súčasne rieši zníženie jednej z najväčších rozpočtových subvenčných položiek. Vlani na udržanie relatívne nízkych cien pohonných látok vynaložila 23 miliárd USD (17,94 miliardy eur) a zo sumy sa vyčlenilo na subvencovanie ceny motorovej nafty takmer 50 %.

Deficit indického zahraničného obchodu dosiahol v septembri 14,3 miliardy USD, lebo ceny ropy boli minulý mesiac nadpriemerne vysoké.

India začala postupne znižovať subvencie na pohonné látky už vlani. Vládne deregulačné opatrenie prišlo pre krajinu vo veľmi vhodnom období. Ceny ropy na globálnom trhu sú od minulého týždňa najnižšie za niekoľko rokov.

Predaj motorovej nafty bol dnes vo veľkých indických mestách nižší než v sobotu (18.10.).

Módí v predvolebnej kampani sľúbil, že do piatich rokov bude elektrifikovaná celá krajina. V súčasnosti žije bez elektriny ešte 300 miliónov obyvateľov počtom druhej najľudnatejšej krajiny sveta. Ďalšie stovky miliónov Indov ju môžu využívať len pár hodín denne.

Premiér nalieha na podnikateľov, aby investovali do výstavby elektrární všetkého druhu, slnečných, veterných, plynových, uhoľných, jadrových a do hydroelektrární.

Vláda oznámila reformu energetického sektora v sobotu a jej súčasťou je aj zvýšenie cien zemného plynu o 33 %.

Prezident Federácie indických obchodných a priemyselných komôr Sidhárth Bírla označil vládny krok „za mimoriadne progresívne rozhodnutie“.

India už mala neregulovanú cenu motorovej nafty, ale vláda Indického národného kongresu obnovila reguláciu v roku 2004.

Nafta poháňa v Indii viac ako 50 % automobilov a iných dopravných prostriedkov, milióny generátorov na výrobu elektriny v obchodoch, ostatných službách, remeselníckych dielňach a v priemyselných podnikoch.

Šéf Konfederácie indického priemyslu Čandradžit Banerdží povedal, že cena nafty sa mala riešiť už dávno. Dodal, že subvencie by mali byť zacielenejšie a nemali by ich dostávať tí, ktorí ich nepotrebujú.

(1 EUR = 1,2823 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.