Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

V Česku sa rozmáha nový biznis – prepálený olej slúži ako palivo

Česká firma PMI prišla s nápadom, ako pomôcť životnému prostrediu a ešte pritom zarobiť. Ponúkla školákom drobné darčeky, aby jej začali z domu nosiť vo fľašiach použitý rastlinný olej. Ten po vyčistení slúži ako palivo pre autá aj dieselové generátory. Inak by skončil v kanalizácii alebo odpadkoch.

„Deti každý mesiac nazbierajú niekoľko ton oleja a tento objem sa stále zvyšuje,“ povedal novinám Tomáš Volný z PMI. Do projektu „sberoleje.cz“ sa už zapojilo 600 škôl, v ktorých firma rozmiestnila sudy. Tie sa po naplnení odvážajú do rafinérie. Po vyčistení sa použitý olej zmieša s čistými rastlinnými olejmi. Okrem priemyselných firiem a ďalších veľkých odberateľov sa medzi záujemcami o tento olej objavujú už aj majitelia osobných áut. Napríklad pražská ČKD upravila svoj generátor tak, aby mohol fungovať aj na rastlinný olej. Oproti prevádzke na naftu tým ušetrí viac ako tretinu nákladov.

Aj keď sa deti v českých školách činia, podľa dostupných údajov stále končí v kanáloch ročne zhruba 40.000 ton olejov, ktoré by pritom po vyčistení bolo možné ešte raz použiť.

Školy však nie sú jediné miesto, kde PMI získava olej. Obchádza aj gastronomické prevádzky.

Pohon auta na rastlinný olej si v dôsledku prípadného tuhnutia paliva v mrazoch vyžaduje úpravu naftového motora. A tieto úpravy sa stávajú ďalším novým odvetvím podnikania.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.