Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. februára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

USA budú zvyšovať ťažbu ropy z bridlíc, Rusko svoju podukciu zníži

IEA konštatuje, že ceny ropy sa budú len pomaly zotavovať zo strmého poklesu v minulom roku, ktorý spôsobila nadmerná ponuka vysoko prevyšujúca dopyt. Môžu za to nové technológie, ktoré americkým firmám umožnili efektívne ťažiť ropu z bridlíc. Produkcia čierneho zlata v Spojených štátoch tak dosiahla vlani najvyššiu úroveň za zhruba 30 rokov.

Kľúčoví producenti z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) preto aj napriek tlaku niektorých členských štátov odmietli znížiť ťažbu, aby neprišli o svoj podiel na trhoch. Trhový podiel celého ropného kartelu OPEC sa vlani znížil na 30 % z vyše 40 % v roku 2008.

Na ilustráciu cena barelu (159 litrov) ropy, ktorá sa v júni 2014 pohybovala okolo úrovne 115 USD (101,99 eura), dosiahla v januári 2015 šesťročné minimum 45 USD.

Rusko tak podľa IEA čelí obrovskému náporu v podobe nízkych cien ropy, sankcií Západu a oslabeniu rubľa. To ho nakoniec dotlačí k zníženiu produkcie. Agentúra predpovedá, že ťažba čierneho zlata v Rusku do roku 2020 klesne o viac ako 560.000 barelov denne na 10,4 milióna barelov/deň.

IEA vo svojej výročnej správe ďalej konštatuje, že podiel OPEC na globálnom trhu sa mierne zvýši, o zhruba 200.000 barelov denne, ale nedosiahne takú úroveň ako pred začiatkom ťažby z bridlíc v USA.

Tempo zvyšovania americkej produkcie bridlicovej ropy (light, tight oil, LTO) sa najprv spomalí, ale potom naberie rýchlosť a v roku 2020 dosiahne 5,2 milióna barov denne. Celková produkcia komodity v USA tak stúpne na 14 miliónov barelov denne.

(1 EUR = 1,1275 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.