Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovske Bohunice-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Atómová elektráreň Jaskovské Bohunice. Foto: TASR/Pavol Ivan
23. augusta 2012 Ostatné od Energia.skTASR

Úhrada jadrového odvodu nepôjde do Fondu, ale na účet rezortu hospodárstva

„Navrhovanou právnou úpravou sa vyrieši prvá výhrada Generálneho riaditeľstva (GR) pre hospodársku súťaž Európskej komisie (EK) o zlučiteľnosti so Zmluvou o fungovaní EÚ,“ zdôvodňuje v návrhu novelizácie zákona o NJF predloženej do pripomienkového konania rezort hospodárstva.

V novele zákona sa zároveň dopĺňajú ustanovenia o prevode finančných prostriedkov vyzbieraných z odvodov od prevádzkovateľa prenosovej sústavy a prevádzkovateľov distribučných sústav z rozpočtovej kapitoly MH SR na účet NJF a o každoročnej bilancii dovozu a vývozu elektriny spotrebovanej v SR.

SR ustanovila na získanie finančných prostriedkov na úhradu dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie záverečnej časti jadrovej energetiky, povinnosť pre prevádzkovateľov prenosovej sústavy a regionálnych distribučných sústav odvádzať z množstva dodanej elektriny odvod, ktorý je súčasťou ceny dodanej elektriny koncovým odberateľom.

Získané finančné prostriedky sa uhrádzajú na účet NJF. Tieto finančné prostriedky však v súčasnosti nemôžu byť použité zo strany GR pre hospodársku súťaž EK. EK namieta, že štátna pomoc je problematická voči Zmluve o fungovaní EÚ, pretože získané finančné prostriedky nie sú príjmom štátneho rozpočtu, ako aj preto, lebo odvod sa vyberá aj z elektriny dovezenej na územie SR.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.