Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. marca 2015 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

U. Rusnák: EÚ je z globálneho hľadiska energeticky deficitný ostrov

„Energetická politika bola až do prijatia Lisabonskej zmluvy doménou členských štátov,“ pripomenul Rusnák. Až potom dochádza k urýchleniu integračných procesov v energetike, čo bolo dané aj vonkajšími faktormi – najmä energetickou krízou spôsobenou rusko-ukrajinskými vzťahmi v roku 2006 a ešte viac v roku 2009.

Podľa Rusnáka tieto krízy urýchlili „mentálne zrenie“ EÚ, že treba viac riešiť otázku prepojenia energetických trhov. Energetická únia, ktorú presadzuje podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, je podľa neho výrazný krok smerom k tomu, aby sa Európa vyrovnala s obrovským energetickým deficitom.

„EÚ je z globálneho hľadiska energeticky deficitný ostrov,“ upozornil Rusnák. Únia je prepojená cez elektrické siete a plynovody na juh so severnou Afrikou, na východ cez Bielorusko a Ukrajinu do Ruska a smerom na Blízky východ a kaspický región cez Turecko. Zatiaľ však tieto prepojenia EÚ nedokázala vzájomne skĺbiť. Vystavala tiež sériu terminálov, ktoré môžu prijímať ropu a skvapalnený plyn z celého sveta, ale ani to na jej štatúte energetického ostrova nič nemení.

Rusnák pripomenul, že fosílne zdroje na našom kontinente už takmer nie sú, aspoň vzhľadom na spoločensky prijateľné technológie, viaceré krajiny sa po havárii vo Fukušime vzdali jadrovej energetiky a obnoviteľné zdroje sú síce čoraz významnejšie, ale z hľadiska ich príspevku do celkového energetického mixu nedosahujú potenciál, ktorý by sme potrebovali.

Rusnák tvrdí, že popri rozvíjaní vnútorného trhu a odstraňovaní bariér na ňom musí EÚ venovať pozornosť vzťahom s vonkajším svetom. Najbližší je blok známy ako Energetické spoločenstvo, do ktorého patria krajiny západného Balkánu, ku ktorým sa pripojilo Moldavsko, Ukrajina a Gruzínsko. Tieto štáty sa zaviazali, že budú prijímať európsku legislatívu v energetike, teda druhý a tretí energetický balík.

Únia má tiež možnosť rozvíjať vzťahy s krajinami, ktoré sú členmi Energetickej charty, do ktorej patrí napríklad aj Rusko, Turecko, Kazachstan a Stredná Ázia. Potom sú tu krajiny, ktoré sú v procese prístupu do tejto medzinárodnej organizácie, ako je Maroko, Tunisko či Alžírsko.

Pre EÚ je podľa Rusnáka Energetická charta užitočná inštitúcia. Aj preto, že vytvára predpovedateľný právny rámec a jasné pravidlá pre všetkých jej členov. Tieto pravidlá sa budú celosvetovo rozširovať, v máji sa v Haagu uskutoční konferencia, ktorá položí základy Svetovej energetickej charte. Pre EÚ to ponúka energetické väzby na Čínu, juhovýchodnú Áziu, Afriku či Latinskú Ameriku.

„Aby mala Energetická únia úspech, potrebuje v čo najväčšej miere využiť inštrument založený pred 25 rokmi, a tým je Energetická charta,“ argumentuje Rusnák.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.