Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ťažba ropy v Líbyi stále klesá a vyvoláva finančnú krízu

Líbya teraz prežíva na 128.000 bareloch ropy denne z ropných polí pripojených k prístavu Hariga. Ďalšie dva dôležité prístavy – as-Sidr a Ras Lánúf – sú ochromené bojmi.

Celková ťažba, vrátane podmorských polí, dosahuje 350.000 barelov denne, čo je len zlomok z 1,6 milióna barelov, ktoré Líbya ťažila pred vypuknutím občianskej vojny v roku 2011. V súčasnosti pracujú len dve rafinérie, no nie je jasné, koľko ropy môže ísť na export. Ak vôbec nejaká.

Ropné nádrže v prístave as-Sidr boli pod paľbou dva dni po tom, čo raketa jednu z nich zasiahla a zničila viac než dvojdňovú produkciu ropy. Líbya okamžite požiadala Taliansko, Nemecko a USA, aby poslali hasičov.

Centrálna líbyjská banka varuje, že prudký pokles ťažby ropy a jej cien vyvoláva čoraz tvrdší finančný tlak, najmä v dôsledku rozširujúceho sa deficitu a vyčerpávania devízových rezerv.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.