Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: Švajčiarske úrady neumožnia firme Transocean vyplatiť dividendy

Podľa informácií Transocean firma teraz nebude môcť akcionárom vyplatiť prvú splátku dividend, ktorú pôvodne plánovala v júli, keďže výplatu švajčiarske úrady zablokovali. Ako však dodal hovorca firmy Guy Cantwell, proti rozhodnutiu sa chcú odvolať.

Transocean je najväčšou spoločnosťou na prenajímanie ropných plošín na svete. Bola majiteľom aj ropnej plošiny Deepwater Horizon, ktorú si prenajala britská ropná firma BP, aby ňou ťažila ropu z vrtu Macondo v Mexickom zálive. V apríli však došlo na vrte k výbuchu, v dôsledku čoho 11 robotníkov zahynulo a do dvoch dní sa plošina potopila. Od 20. apríla, keď došlo k výbuchu, až do polovice júla vytekala do mora ropa, čo spôsobilo najväčšiu ekologickú haváriu v dejinách USA.

BP, ale aj Transocean ako vlastník plošiny a s nimi ešte niekoľko firiem teraz čelia stovkám žalôb, v ktorých zasiahnuté štáty a spoločnosti žiadajú odškodnenie za dôsledky spôsobené haváriou. Niektoré žaloby sa budú riešiť na švajčiarskych súdoch.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,2799 USD)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.