Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

ČR: Strach z pritiahnutých ruských kohútikov zvýšil záujem o uhlie a drevo

Plynárenský zväz pritom upokojuje, že republika má plné zásobníky, ktoré pokryjú trojmesačnú až štvormesačnú spotrebu.

Plynom vykuruje 1,5 milióna domácností. Uhlie využíva 350.000. Metrický cent hnedého uhlia sa teraz podľa kvality predáva po 270 až 350 Kč (9,79 až 12,69 eura). Kubický meter nasekaného dreva dostať za 700 Kč.

Vlani sa v Česku vyťažilo 40,6 milióna ton hnedého uhlia. Produkcia čierneho uhlia dosiahla takmer 10 miliónov ton.

Na zvýšenom dopyte po uhlí sa neprejavuje len dotácia, ale aj obavy domácností z prípadných nepravidelných dodávok plynu z Ruska. Uhlie preto kupujú aj tí, ktorí majú duálny systém vykurovania.

Pribúda však ľudí, ktorí si drevo sami vyťažia a narúbajú – tí platia len 200 Kč za kubík. Počet takýchto samozásobiteľov palivom sa regionálne zvýšil až päťnásobne. Práve oni si zabezpečia teplo na zimu najlacnejšie. Za vykurovanie plynom by ročne zaplatili do 30.000 Kč, vlastnou ťažbou dreva klesnú ich náklady na teplo o 80 %. Podmienkou na ťažbu je povolenie, ktorých však vydávajú lesníci len obmedzený počet.

(1 EUR = 27,574 CZK)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.