Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

ENERGIA: SSE-D Žilina má vrátiť platby za prístup do distribučnej sústavy

SAPI vo svojom stanovisku pripomenula, že Ústavný súd SR rozhodol o protiústavnosti G-komponentu na verejnom zasadnutí ešte 22. júna 2016. „Distribučné spoločnosti však naďalej tento protiústavný poplatok výrobcom, s ktorými nemajú uzatvorenú zmluvu o prístupe, fakturujú, a to aj po tom, ako doručením písomného rozhodnutia dňa 28. septembra 2016 stratili akýkoľvek argument pre takéto konanie,“ uviedla asociácia.

„Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a. s. analyzuje rozsudok Okresného súdu v Žiline. Pripravuje voči rozsudku odvolanie. Nazdávame sa, že SSE-D má dostatok ďalších argumentov, ktoré bude môcť súd vyššej inštancie v tejto veci posúdiť,“ reagoval hovorca SSE-D Miroslav Gejdoš.

Súd podľa SAPI vyhovel prvej z mnohých žalôb a stanovil pomyselný precedens aj pre ďalšie spory v tejto kauze. „Distribučná spoločnosť musí výrobcovi elektriny vrátiť už uhradené platby, ktoré od neho protiprávne požadovala niekoľko rokov. Voči rozhodnutiu sa distribučná spoločnosť môže odvolať na krajský súd. Jasné, presvedčivé a odborné odôvodnenie rozhodnutia však dáva silnú nádej, že Krajský súd v Žiline nebude mať dôvod korigovať závery okresného súdu,“ argumentoval v stanovisku advokát Pavol Poláček, ktorý na súde zastupoval navrhovateľa.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.